Spí v zimě slepice více jak v létě, a proto skoro vůbec nenesou, protože jsou moc unavené?

Máme více slepic, ale vajíčka kupujeme, protože vůbec nemají snad potřebu přes zimu snášet. Nechybí jim pohyb venku a čerstvý vzduch? Pomohla by speciální úprava stravy? Sypání vápníku do krmné směsy jim dá opět chuť do snášení vajec?

Měl jsem jim měl dát k vánocům extra porci zrní a proto nyní trucují a radši jen spí!

https://pixaba­y.com/cs/kurn%C3%ADk-ku%C5%99ata-hahn-dr%C5%AFbe%C5%BEe-245745/

Nejlepší odpověď
annas

Četla jsem diskusní příspěvky, každý chovatel má jiný názor, preferuje druh krmení atd.

Na stránce Slepičář se uvádí toto

"Proč slepice nenesou

Teplotní výkyvy. Tropická tepla a naopak třeskuté mrazy nevyhovují ani nám, natož zvířatům, která pobývají venku.

Dostatek a správný druh krmení dokáže se snáškou zázraky. Nezapomínejte i na stálý přísun čerstvé vody.

• Nevhodné prostředí. Obvyklou příčnou se stává nevyhovující kurník, malý výběh, ale například i velký hluk.

• Slepice jsou velmi citlivé na stres, který vyvolávají jakékoliv změny jejich prostředí, ať už se týkají krmení, kurníku, nebo změn uvnitř hejna.

• Věk slepice bývá častokrát opomíjenou příčinou. Je nutné držet na paměti, že slepičky Vám ponesou pouze do určitého stáří – průměrně v intervalu 3 let.

Pokud své slepice dobře znáte, k odhalení důvodu malé nebo dokonce nulové snášky stačí intenzivnější a pečlivější pozorování Vašeho hejna. Slepičky Vám prozradí takřka samy, co je momentálně trápí. Stačí pouze následovat jejich přání.„
https://www.sle­picar.cz/blog/16-proc-slepice-nenesou.html
..
Moje známá chová slepice, má mladé a právě před vánočními svátky ji začaly nést. Další známá má slepice starší a už od začátku prosince odpočívají. Takže možná záleží na druhy slepii a na tom, jak uvedl "slepičář“.

Ještě jsem si uvědomila, že určitě dalším důvodem pro omezení snůšky je málo světla, – krátký zimní den.

"Co udělat pro dobrou snášku

Důležitá je doba světla, a to v délce 15–17 hodin denně. Kombinujeme tak přirozené denní světlo s umělým. Postačí slabší žárovka, například 15 W. Intenzita by měla být max 15–30 lx. Světlo a kvalitní krmení jsou totiž důležitými stimuly pro snášku. S prodlužováním světla začínáme už v září. Slepice nám tak ponesou po většinu roku."

http://www.cho­vej.cz/chov-slepic/

Další odpovědi
dudu

Nosnicím vadí hlavně chlad, pak krátký den a skutečnost, že nemohou dosyta sbírat zelené a živočišnou havěť. Nezbytně potřebují vápník ze skořápek a něco od masa jako např. střeva z králíka apod. Ideální je třeba kostní moučka.

Drap

Je to zcela normální. Žádná slepice nesnáší 365 dní v roce. V domácích chovech je to ovlivnění i počasím. I když bude relativně teplo, tak v zimních měsících slepice ponesou méně.Taky si potřebují odpočnout. I v přírodě neni žádný pták, který by snášel vajíčka celý rok