Rendanfuls

Co dělat když se špatně se zobrazuje čas na notebooku?

Už je to tak rok co se mi špatně zobrazuje čas na notebooku. Jednou jsem seděl v autě a díval jsem se na film na notebooku. Měl jsem ruce pod ním a omylem jsem posunul pojistku od baterky a vypadla mi. Po tom co jsem ji dal zpět se mi začal špatně zobrazovat čas. Prostě se neupdatuje a neukazuje správný ćas. Můžu ho updatnout manuálně přes server, ale to je jenom dočasné řešení (asi tak na 2 minuty) a někdy ani to nefunguje. Nemá s tím někdo zkušenosti? Nemohl by mi někdo poradit jak so opravit?

Odpovědi
gecco

  1. jaký OS??
  2. čas/datum se neupdatuje? – a nebo updatuje, ale nesprávně?
  3. zobrazuje se ti na notesu čas?
  4. co je „manuálně přes server“?
  5. máš administrátorský přístup?

cochee

Pokud ti vypadl hlavní akumulátor a hned na to jsi měl špatný čas, tak to znamená, že máš vybitou záložní baterii (lépe řečeno článek, nejde zde o baterii) pro napájení CMOS čipu, který mimo jiné obsahuje i hodiny reálného času. Baterie v nových noteboocích bývá stejná, jako ve stolních PC, tj. knoflíkový článek CR2032, ve starších může jít o atyp, který se dokonce na hlavní desku pájí. Buď dej notebook do servisu, tato „oprava“ by neměla být moc drahá, nebo jej zkus odkrytovat sám, určitě s pomocí servisní příručky (předejdeš různým poškozením při polonásilném otevírání). Po výměně baterie je nutno při prvním startu vstoupit do BIOS Setupu, nastavit čas alespoň zhruba (Windows si pak čas poopraví) a změny v BIOSu uložit, neboť i ostatní nastavení BIOSu podléhají vybití baterie; jsou uloženy v téže CMOS paměti.