Lin22

Špatná volba VŠ

nastoupila jsem na VŠ a už teď vím, že jsem si vybrala špatně a tento obor studovat nechci. Mám počkat, než mě škola vyhodí nebo mám ukončit studium? Příští rok budu nastupovat na jiný obor, ale i přesto se musím na těch pár měsícú přihlásit na UP? Děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
Terryle

To je na Tobě. Musíš myslet na to, že odstudované dny na téhle škole se Ti počítají do celkového počtu 3+1 let bakalářského studia, a pokud na příští škole budeš studovat dále než standardní 3 roky, může se Ti stát, že budeš muset platit poplatek za delší studium. Každá škola to má nastaveno jinak, ale obecně to není málo – kolem 10.000 za semestr. Z tohohle hlediska je lepší skončit co nejdřív. Ale pokud sebou na novém oboru „švihneš“ a uděláš bakaláře standardně ve třech letech, měla bys být bez problému.

Pokud se studiem skončíš, přijdeš o studentské výhody – nejenom levnější vstupné a pod, ale hlavně třeba bydlení na kolejích, příspěvek na ubytování, levné stravování v menzách atd. Musíš si rozvážit, co je pro Tebe podstatnější. Pokud chceš výhody a zároveň si věříš, že nový obor zvládneš vystudovat normálně za 3 roky, tak bych zatím studium neukončovala. Koneckonců, můžeš si vybrat třeba jen jeden, dva zajímavé předměty, které by Ti třeba uznali později na novém oboru, a chodit jen na ty. Kredity Tě vlastně zajímat nemusí, když hodláš před ukončením prváku studium skončit…
Rozhodně se ale nenech vyhazovat, to by Ti ty promrhané roky naskákaly. Určitě ukončit. Ale jestli hned nebo až ke konci roku /poté, co se zapíšeš na nový obor/, to je na Tobě…
Ať se dobře rozhodneš! :o)