annas

Souvisí spolu nějak slova rostlina lebeda a lebedit si?

Jaký mají význam?

Nejlepší odpověď
anonym

Nesouvisí spolu vůbec,lebedy!

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/77562

Další odpovědi
hanulka11

lebedit si – znamená hovět si, libovat si , prostě pohodička
lebeda -je plevel

takže to určitě spolu nesouvisí

vagra

O slovese lebedit se ví, že existuje jen v češtině, v žádném příbuzném jazyce žádný podobný výraz podobného významu nenajdeme. Dále se ví, že v Jungmannově slovníku se toto sloveso vyskytuje ve významu jasnit, věta „Měsíc se vylebedil“ prý znamenala, že měsíc se vyjasnil. Se souvislostí dnešního lebedění a dřívějšího jasnění si však současní etymologové nevědí rady. Jediné, co dokáží říct, je, že sloveso lebedit si snad nějak souvisí se slovesem labužit. A také to, že lebeda, ta rostlina rostoucí na rumištích, s lebedou jako labuží a ovšem ani s lebedou jako lebkou čili hlavou, nemá nic společného

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/77562