zjentek

Souvisí lidská soudnost s politikou a režimy?

..je to nějak propojený?
Zdá se mi, že příchodem demokracie se z lidí vytratila soudnost ..je to možný?
Důkaz- viděl jsem to na nudistický pláži ..ale pro oblečení to platí taky.
Platí pro celou ČR ,)

Nejlepší odpověď
Drap

Nesouvisí to spolu.

Další odpovědi
da ny

Do jisté míry vše sovisí se vším…
http://blisty­.cz/art/33679­.html
http://eshop.kni­hydobrovsky.cz/eshop-nedostatek-soudnosti-evropska-a-kosmopolitni-otazka-46690.html

annas

Vzpomněla jsem si na Kantovu Kritiku soudnosti, která se týká sice estetiky, ale vychází z vnímání něčeho vznešeného, které zahrnuje i morální lidský cit.

„Soudnost“ navazuje jistým způsobem na K. díla etická. Kant vychází z toho, že je důležité využít „teoretický rozum“, který určuje, jak jednat prakticky. Tedy principy morálky.

Takže soudnost, kterou v sobě máme či máme mít, , určuje, zda se necháme ovlivnit čímkoliv, zda jednáme podle prospěchu, ve snaze někomu ublížit nebo podle svého svědomí, tedy vlastního úsudku.

Samozřejmě že režimy ovlivńují morálku, tedy i soudnost. Mění se žebříček hodnot, rozhodující jsou peníze, moc, chyby se kritizují, ale nenapravují se atd. Vše souvisí s něčím …

Většině lidí jsou mnohé činnosti proti mysli, i když to odporuje jejich zásadám. Proč? Každý si může odpovědět sám.

ponovotny

určitým způsobem souvisí. Když totiž rozené komunisty (nemusí to být komunisté hlubokým vyznáním, stačí když projdou výchovou a přizpůsobí se životu v socialismu) najednou přesvědčíš, že žijou v demokracii a oni tomu uvěří, může to sebou nést určité iracionální prvky které se projevují třeba jako ztráta soudnosti. ;)