Tereza82

souvětí souřadné a podřadné

  1. Lidé litují, jak špatně využili času, který je už za nimi, ale to je nepřvede vždy ktomu, aby lépe využili času, který jim k životu zbývá.(1H,2V měrová 3V přívlastkova 4H,5V přísl. účelová 6V přivlastkova )
  2. Stále naříkáme, že máme málo času, ale žijeme tak, jako bychom ho meli na rozdávání. (1H,2Vpředmet­na,3H,4V přísl. zpusobova)
  3. Rozumje jediný dar, který příroda pravděpodobně rozdělila spravedlivě, protože si nikdo nestěžuje, že ho má málo. (1H,2V privlastkova, 3V prisl. příčinná,5Vpřísl. měrová)
  4. Na jedné straně máme tak dobrou paměť, že příteli do nejmenšího podrobností vypravujeme příhodu, která nás potkala, a na druhé straně si nevzpomeneme, kolikrát jsme mu ji již vyprávěli.(1H,2V přísl. měrová,3V přisvlastková,4H,5V přísl. merová)

DĚKUJU!

Nejlepší odpověď
annas

  1. Lidé litují – čeho litují? Jak litují??
  2. D
  3. .. nestěžuje si na co … – zkuste nahradit – na málo rozumu
  4. 2. VV bych brala spíš jako účinkovou tak – že

Doplňuji:
Ještě příklad na 1. účinkovou a 2. měrovou větu.. Nevím, zda jste účinkovou probírali. Je to rovněž druh věty příslovečné způsobové.

  1. Měla tak zmrzlé ruce, že necítila ani prsty. Dostali tolik úkolů, že je nemohli zvládnout.
  2. Jezte, co hrdlo ráčí – hodně. Krakonoš mu dal, co unesl = kolik unesl.