Dóón

Soustava dvou rovnic se dvěma neznámými x a y…

Ahoj,pomohli by jsem mi prosím s těmahle dvouma příkladami nevím si rady děkuji.......­.............­.............­.............­...........

1.) 2×+y=2
5×+3y=5

2.) 3×-2y=0
y-5=4×

Nejlepší odpověď
bolak

1)
y=2–2×
3y=5–5×
3*(2–2×)=5–5×
6–6×=5–5×
11×=11
x=1
y=0

2)
3×-2y=0
y=3×/2
y=4×+5
3×/2=4×+5
3×=8×+10
5×=-10
x=-2
y=-3

Jinak jsou to obyč příklady, z první rovnice vyjádříš jednu neznámou a tu pak dosadíš do druhý rovnice.
A u toho prvního je to vidět hned ze zadání že to vyjde 1 a 0, tam ani nebylo potřeba nic počítat.

Další odpovědi
Vojtěch

Ad 1. soustava rovnic: Z první rovnice si vyjádři Y. Provedeš to tak, že od obou stran rovnice odečteš 2X. Vyjde ti Y=2–2X. Do druhé rovnice pak místo Y dosadíš 2–2X. Bude to vypadat takto: 5X+3(2–2X)=5. Z toho již dokážeš spočítat hodnotu X=1, kterou dále dosadíš do první rovnice a zjistíš tak hodnotu Y: 2+Y=2.
Druhou soustavu rovnic vyřešíš stejným postupem. Je to docela jednoduché, tak do toho ;)