P.awlis

sousedský spor

Dobrý den,vlastním garáž,za kterou je menší zahrádka,garáž s pozemkem jsem si již vykoupila ale zahradu stále ještě vlastní stát,čekám až nás stát osloví,abychom si zahradu mohli také vykoupit.Mám problém s mým sousedem,již skoro 10 let dělí mou zahradu s jeho zahradou plot,který tedy vlastní on,ale jde o to,že se začal roztahovat a uplatňovat si nároky i na kousek z mé části zahrady(jedná se asi o 50 cm).U jeho plotu z mé strany mám ale vysázenou okrasnou zahradu,kterou mi tímto jeho novým oplocením zničí.Mám právo na náhradu škody,i v případě že by byl nakonec v právu on?Stále totiž ještě čekáme na přesné vyměření geodeta,ale soused si to začal vyměřovat sám podle sebe.Poraďte prosím jak se zachovat,popřípadě na koho se mám obrátit.Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Obraťte se na geodeta sama a zatím nechte samozvaným zásahům souseda zabránit tím, že jeho počínání oznámíte na úřad. Vyměření pozemků v tomto případě budete platit (pokud tam nejsou další úseky potřebné k zaměření) rovným dílem.
Nebojte se obrátit na příslušný stavební nebo obecní úřad a požádejte je o pomoc. Nikdo si nemůže beztrestně dovolit zasahovat do vlastnických práv jiného majitele, a to ani v případě, že si jeden z majitelů není jist, kde probíhá hranice mezi pozemky.

Další odpovědi
cukrar

souhlasím s ocko, pokud se ukáže, že užíváte cizí pozemek, nemůžete žádat náhradu po nikom.
Až to geodet vyměří, budete více vědět.

gobls

Já jsem to nějak nepochopil, nejdřív píšete že vám nepatří, a potom zas „mou zahradu“, tak jak kdo může vědět kdo má být v právu. Jistotu máte asi jedinou, že ceny vysazených rostlin bývají v odhadech nulové až zanedbatelné.

Korelice

Souhlas s ocko…

Ale bojím se toho, že ať by byla tato část pozemku přisouzena komukoliv, tak se Vám nepovede škodu vymáhat.

  1. Pokud bude pozemek patřit sousedovi, tak se s ním domluvite buď, že Vám zaplatí za tu okrasnou zahrádku, nebo si ji „vezmete“
  2. Pokud bude pozemek přiznán Vám, tak by se soused mohl vymlouvat na to, že při stavbě zahrádky jste počínala s tím, že si nejste jista, zda tato část pozemku je vaše (pronajatá od státu) nebo sousedova …

Každopádně za zkoušku to stojí a přeji Vám hodně štěstí ;)