Baron_X

Sousedé mají agresivního psa, který přeskočil plot a potrhal štěně. Jak vyřešit tuto situaci?

Sousedé mých prarodičů mají na zahradě volně pobíhajícího, nezvladatelného psa. Dnes ráno přeskočil plot, vběhl na zahradu prarodičů a potrhal tříměsíční štěně. Pokud by se na místě štěněte vyskytovaly malé děti (například vnoučata) ani nechci pomyslet, co by se mohlo stát. Zajímalo by mě, jak takovou situaci řešit, případně s kým. Děkuji.

Nejlepší odpověď
kapka

Toto řeší odbor životního prostředí na magistrátu. Pokud tam sousedovo počínání /nezabezpečení psa/ nahlásíte s určitostí dostane pokutu, výši pokuty zváží člověk, který to s ním bude projednávat. Bude to řádově v tisícovkách, nejspíš jen jedna, pokud prokáže, že to nebyl zlý úmysl, bylo to poprvé a bude se na úřadě slušně chovat. Ale i to ho třeba přesvědčí, že si má příště psa zabezpečit. Bylo by dobré mít svědky. Můžete požadovat i úhradu za veterináře.
Jinak je také zajímavé vědět, že pokud by ten pes byl na Vašem pozemku a ohrožoval děti, tak budete v právu i pokud ho v tu chvíli zabijete. Asi naštvete souseda, ale podle zákona to tak je, říkám to jen pro zajímavost, ne proto, že bych to úplně schvalovala. Raději přesvědčit majitele, aby si ho zabezpečil. Nejlépe tou finanční pokutou.
Vše píši z vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
led

Nahláste problém na obecný úrad.
Každý majiteľ psa (iného zvieraťa) je povinýý zabezpečiť psa, aby nemohol spôsobiť škodu. Majiteľ plne zodpovedá za škodu zavinenú jeho zvieraťom.
PS.
Nie je to síce právne napísané, ale myslím že je to v súlade s právnou formuláciou.

PS2. Kapka, asi ste na mňa prirýchla :)

iwrana

Nejprve bych promluvila s tím sousedem,aby si psa bezpečně zabezpečil,aby se to už nikdy neopakovalo.A žá­dala bych,aby zaplatil veterináře.S nah­lášením na uřadech bych počkala,až podle toho,jak se k tomu soused postaví.Třeba ho to mrzí a nečekal,že jeho pes dokáže plot přeskočit.