honza95454

Mohu být trestně stíhán za něco, co napíšu v soukromé zprávě někomu na Facebooku?

Zdravím, mohu být trestně stíhán za něco, co napíšu v SZ někomu na FB? Je jasné, že například nelegální nabídky či výhružky trestány být mohou, ale co „extremistické“ výroky na adresu uprchlíků?

Nejlepší odpověď
klumprt

Ne. Trestné mohou být pouze veřejné projevy. Když se podíváš na § 355 a § 356 třeba zde: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h10d5­.aspx , tak uvidíš, že vždy je tam slůvko „veřejně“. Co je to „veřejně“, viz § 117 tr. zákoníku.

Další odpovědi
chachar1922

To bych tu dávno nebyla.

Kdybys to psal veřejně, tak tě někdo může nahlásit, ale v soukromých zprávách snad těžko.

lexx

houby…kdo se bojí, ať si hraje s kačerem

tforro

V soukromí asi ne, ale pozor aby toho příjemce toho textu v budoucnu nezneužil proti tobě.
Třeba např. napíšu Karlovi, že bych nejraději zapálil stan s uprchlíkama. Karel to s partou cestou z hospody udělá a na koho asi tak svedou že je někdo navedl ??? Už se vezeš s nima. Ta soukromá zpráva nemusí být napořád soukromá, nejlepší je říkat si takové věci mezi sebou.

anonym

Pokuď jste spravedlivý a čestný, tak se většinou vytrestáte spontánně sám, snad vůči svědomí.

lexx – pokuď se nebojíte, tak si tahejte dál „čerta za ocas“.

JájsemRaibek

Pokud ten někdo bude např. státní zástupce, tak ano.