rosinka

Souhlasíte se mnou, že by minimální mzda měla člověku umožnit důstojný život?

I když už dneska nežiji v bídě – a bylo to tenkrát opravdu doslova a bez přehánění, vidím to kolem sebe. Člověk s minimální mzdou není schopen žít sám v podnájmu a pořídit si základní věci pro život. Může jít tak leda do stanu, jestli ho má.
Doplňuji:
Pro Hlada: Kvalifikovaná servírka, prodavačka a další,neodvádí malou hodnotu práce. A přesto živoří na minimální mzdě.(Netýká se to mne, já jsem učitelka mateřské školy). To, co říkáte, je teorie. Praxe pak ale přináší strašlivé následky.

Nejlepší odpověď
Hlada

Nesouhlasím. Mzda je hodnota práce, kterou zaměstnanec odvádí trhu prostřednictvím zaměstnavatele. Hodnotu práce určuje trh. Pokud někdo odvádí tak malou hodnotu práce, že mu to nestačí na důstojný život, není to odpovědnost zaměstnavatele. Jestliže si jako civilizovaná společnost stanovujeme životní minimum, měli bychom se na takovém závazku také podílet jako společnost všichni vyplácením sociálních dávek, nikoli tento závazek převádět na podnikatele prostřednictvím minimální mzdy. Stanovením vysoké minimální mzdy se dosáhne pravého opaku. Nekvalifikovaného člověka nikdo nebude ochoten zaměstnat.
Doplňuji:
K doplnění:
Před dvaadvaceti lety jsme zvonili za svobodu, kterou máme. Až na výjimky, stát nikomu už nepředepisuje, kolik si má a smí vydělat a doufám, že to tak zůstane. Nikdo není nucený pracovat za nižší odměnu, než je hodnota jeho práce na trhu. Žádné schopné prodavačce nebo servírce nikdo nezakazuje otevřít si svou prodejnu nebo restauraci a hodnotu své práce si ověřit bez zaměstnavatele.

Další odpovědi
anonym

Člověk je nenasytný tvor. Když má málo, přežije s tím co má. Když má akorát, chce získat víc. Když má hodně tak dělá vše proto aby vyzískal celý svět. Kdysi jeden král nechal Bohu postavit chrám a ten chrám byl ze zlata. Byl to moudrý král. Obchodoval s velbloudy, kořením, dřevem ze vzácných stromů, vystavěl města, nechal vybudovat vodovod z daleké řeky. Uzavíral mír se sousedními zeměmi, a také byl spravedlivý soudce. Král umřel, na jeho trůn usedl materialista a řekl svým posluhovačům: běžte, zbořte ten chrám a to zlato prodejte. Tak posluhovači šli a udělali to, co jim jejich král poručil. Zlato ze soch strhli a slili ohněm. Ti posluhovači nebyli zaměstnanci krále. To byla loupežná banda. Když tedy posluhovači dělali dílo zkázy, král si řekl; „tak“, a zamnul si rukama. Šel k oknu a zakřičel na stráže: Stráže! Ti hned přiběhli a rozkázal jim. Hned běžte ke chrámu! Vidím z okna oheň, jistě jsou tam zloději. Chyťte je a usekněte jim hlavy. Tak byl tento nenasytný král chytrý, že počkal až zloději budou tavit zlato a chrám bude zničený. Strážci lumpy načapali zrovna ve chvíli kdy ze zbytků chrámu vytahovali poslední zlaté pláty a házeli je do pece. Pochytali je a učinili tak, jak jim král přikázal. Král si pak zlato přivlastnil, nepatřilo již nikomu jinému než jemu. Tak bohatl král, ale byl chudý moudrostí. Jeho lid se od něj učil. Vše co v zemi bylo, všichni rozkradli a nikdo neměl nic. Od těch dob lidé v této zemi přestali jíst maso a jedli jen pšeničné placky. Množili se nemoci, lid slábl. Král naoko chodil do kostela který nechal postavit z levných kamenů z lomu. Přikázal jim varovat se tučného protože je den bez masa. Chtěl taktéž přikázat stromům aby nepily vodu protože jí bylo málo. A protože stromy neposlouchaly, nebo nevěděly že jim velí král, vodu pily. Král nechal všechny stromy a květiny pokácet. Takže ze země se stala poušť. Když se král domlouval se svými důvěrníky, jeden z nich si z osobních důvodů řekl, že krále využije k válce se sousední zemí. Ten důvěrník měl manželku a ta se sběhla s někým ze sousední země. Řekl tedy králi: Pohleď na toho fiškuse vůdce tvého souseda kterak umí vládnout. Má bohatou zemi, lid je zdravý a mají nesmírné bohatství. Doly, průmysl, zvířata. Pojďme a vyhlasme jim válku. Získejme jejich území. Jsi chytrý vládce. Král dlouho nepřemýšlel, ale začal zbrojit. Lid se musel uskrovnit aby se mohly vyrábět zbraně. Král vytáhl svůj lid do války se zemí, se kterou byl první král v míru. Mír skončil. Země dlouhé desetiletí žila v míru se svým sousedem. Když skončila válka, lid hloupého krále byl ubohý. Nebylo nikoho kdo by uvedl skot na pastvu. Nebylo nikoho kdo by stavěl domy. Nebylo ani žen které by uměly ušít šaty. Nebylo plátna, nebylo cihel ani nebylo nikoho, kdo by se vrátil z války. Zem byla zplundrovaná. A od té doby král vymýšlí ekonomické balíčky pro svůj lid, hlásá chudobu. Ale lid prokoukl. Začali s chutí budovat. Přes den chodili pracovat na panské, odpoledne sbírali větvičky do kamen a večer šli opracovávat kámen a dělat cihly. Dostávali za to polévku. Za desítky let vystavěli nová města. Král měl syna a ten byl také hloupý. Měl sice deset jmen, ale tím se nijak nechlubil. Měl ošklivou ránu na hlavě kvůli svému způsobu života. Ten měl převzít království. Ale nestalo se tak. Přeběhl přes hranice do země, se kterou jeho otec kdysi vedl válku. Lid se vzpamatoval, převzal veškeré řízení země, z jeho řad ustanovil nové ekonomy, nové moudré vědce. Tato země pak rostla. Množila se stáda skotu na pastvinách, pěstovaly se obilniny které směňovali za potřebnou ropu. Vysázeli nové lesy, zúrodnili hlínu. Uměli pak velice dobře obchodovat s celý světem. Jejich úspěchy sahaly až do oblasti vesmírného výzkumu, do hvězd. Lid se zřekl starých vegetariánských dogmat a jedl tak jak svítí Slunce každý den. Množili se, až jim bylo dobře a zaplnili celou zem.

Hykam

To Michal Kole:
minimální mzda nikdy nemůže být na úrovni průměrné. V tu chvíli byse opět ta průměrná zvedla a tak by to šlo do nekonečna.

Drap

Souhlasím. Problémem zůstává, co je důstojný život. Asi nejsem normální, ale znám několik lidí ve svém okolí, kteří celý život poctivě a těžce pracovali, teď jim je přes padesát, nikdo je nezaměstná, úspory již nejsou a mají skutečně problém se základními životnímy potřebami.

Michal Kole

Souhlas. Minimální mzda by měla být na úrovni průměrné mzdy.

lexx

Malá otázečka: co je to důstojný život ? pro někoho nove audi, pro jiného 1× denně rohlík s máslem. Tak jak tedy ?

led

Treba si ale uvedomiť, že minimálna mzda sa určuje z celoštátneho priemeru na základe ekonomickej, právnej a politickej dohody medzi zástupcami vlády, zamestnávateľov a odbormi.
Sú 3 pojmy, ktoré sa nesmú medzi sebou pliesť.
1 – životné minimum
2 – minimálne mzda (je vyššia než životné minimum)
3 – priemerna mzda (určuje sa podľa príjmov v jednotlivých pracovných a administratívnych oblastiach)
3a – priemerná mzda Národného hospodárstva – určuje celoštátnu priemernú mzdu
Veľké mzdové rozdiely (dokonca aj pri tej istej profesii) vznikajú medzi štátnym a súkromným sektorom. Kým do štátnych platov – určených tabuľkami – rozpráva každý, ešte aj susedovie Dunčo a snaží sa z neho ušetriť čo najviac, do súkromného sektoru nesmie nikto zasahovať, pretože ide bránenie slobodného podnikania.

Ad Hlada,
neviem, či ste čerpali z príručky začínajúceho podnikateľa „ako znížiť náklady na zamestnanca“, ale vaše názory sú pomýlené.

Deli

Souhlasím s tím, že minimální mzda a průměrná mzda nemůže být v podobné výši, pak by to nebyla minimální a průměrná…

Minimální mzda by se měla zvednout, ale to už jsme u toho, že zvednout by se měly i důchody – lidé přece celý život pracovali a teď… Taky by se měla zvednout mateřská – já jsem 13 let pracovala a vytvářela hodnoty, platila sociální a zdravotní a teď dostávám částku, která není schopna pokrýt mé potřeby a přispívat kvalitně do rodinného rozpočtu zatíženého příchodem nového člena rodiny. To už ale jsem někde jinde – a navíc – našla jsem si na tom něco pozitivního, donutilo mne to zamyslet se a začala jsem podnikat.

Také je důležité, co si představujete pod pojmem „důstojný život“. On jde vést u rodičů v jednom pokoji, je-li člověk svobodný a bezdětný – ale pro někoho je důstojný život ve vlastním a s autem před domem. No a na to je třeba se otáčet jinak, než za minimální mzdu.

A ještě poznámka – opravdu si nemyslím, že servírky či prodavačky to mají snadné. Lidi na ně prskají bacily, ještě jim nadávají, dělají směny, soboty, neděle a věčně na nohou. Zasloužily by si víc, než tu minimální mzdu. To jsme už ale zas u toho, že problém je v systému celkově…

P.S.: Vám jako učitelce v MŠ taky nezávidím, Vaše práce by měla by měla být zařazena jako těžká a 2× ročně by Vás měli posílat na zotavovací pobyt, v létě na opuštěný ostrov a v zimě někam do jeskyní, kde je absolutní ticho 🙂

baghira

Hlada: rozumný příspěvek, není co dodat.

K otázce: je velmi subjektivní, co je to důstojný život. Podle mě žádný člověk s pravidelným příjmem v ČR nemusí žít nedůstojně.

johana 56

S minimální mzdou se musí smířit i kvalifikovaní lidé.Nic jiného jim nezbývá,pokud chtějí mít alespoň nějaký příjem.Ti nekvalifikovaní mívají fyzicky náročnou práci a také se chějí najíst a bydlet.Každý,kdo se snaží odvést svou práci co nejlépe,si zvýšení minim.mzdy zaslouží.
Průměrné mzdě se přiblíží málokdo,většinou se lidé musí spokojit i s polovinou.