Souhlasíte s tímto tvrzením? (Více info v popisu otázky)

„Nová doba chce nového člověka.“
Popravdě ani nevím, kdo to řekl, prostě jsem to někde slyšel, nicméně s tím souhlasím.

Bohužel se tu mezi námi pohybují brzdy, co se snaží za každou cenu propagovat jejich dobu, jejich generaci, jejich názory, jejich zvyky, které tu byly před několika lety. Určitě jste každý minimálně jednou za život slyšel tu legendární větu: „Za našich let blá blá…“ Tyto brzdy, co tuhle větu říkají, často nadávají na nové možnosti, co moderní technika nabízí, jakoby jim vadilo, že to lidé vůbec používají a díky ní si zlehčují život, objevují další možnosti, učí se…

Závidí snad dnešním lidem, že to mají? Přeci jen oni si tohle za těch „jejich let“ nemohli dovolit. Nebo na to nadávají jen sociálně slabí lidé? Máme se tedy podle nich vykašlat na novější techniku, vyřezat si oštěpy, a začít se chovat jako v době kamenné?

Prosil bych o inteligentní odpovědi, obhajujte váš názor, argumentujte…

Nejlepší odpověď
Kepler

Jiné, důvod.

Každá doba měla své přednosti i nedostatky a kdo tvrdí, že jen nové je to nejlepší, je ignorant. Všichni víme, co nám ty novoty do života přineslo: pohodlí i stress, radost i starost, lepší zdraví tělesné, horší duševní. A když mladíci kritizují starce s celoživotními zkušenostmi, netuší o čem mluví, protože doby dřívější nezažili a někdy si je ani neumí představit. Vrabčáku, neuč orly létat!

Další odpovědi
mosoj

Jiné, důvod.

Na lživou otázku , jedna odpověď. Dej odkaz na jedinou odpověď či otázku , která odsuzuje technický pokrok a neber lidem vzpomínky. Charakterem , kterým oplýváš ty bych se moc nechlubil. To je také výplod nové doby.

ten který je

Jiné, důvod.

Já jsem podobné věty slyšel už za socialismu,kdy bylo moderní rušit např.malé pekárny nebo pivovary a výrobu přesunout do velkokapacitních provozů.Co mi to jen připomíná?

redy

Jiné, důvod.

Já jsem ráda, že jezdím autem, a ne žebřiňákem.

Taky mi vyhovuje, že si můžu zavolat třeba z postele a nemusím lítat shánět budku.

No a starší lidi, jako je moje babčina, je taky ráda, že může sledovat televizi v barvě a bez zrnění. A hafo dalších věcí, přesto jsem od ní slyšela, tu větu – za našich mladých let 🙂 To sem asi patří, oni s tím nic špatnýho nemyslí.

Koukám, že chceš inteligentní odpověď.
Týýý brďo 🙂

Nuk nuk

Jiné, důvod.

Rozhodně si nemyslím, že by tento postoje starší generace souvisel se závistí generaci mladé. To je nesmysl. Dnes už také není pravda, že by všichni důchodci a starci zavrhovali moderní techniku a další vymoženosti.
Jen – ono je to trochu podobné tomu, na co jsem se před nedávnem ptala já – lidé si rádi idealizují minulost a to dokonce i tu, kterou sami zažili. Každá doba má své dobré i špatné, ale na to špatné se rádo zapomíná. Já ještě tak stará nejsem a část mých „mladých let“ probíhala v nepříliš ideální době, ale i tak bych dokázala vyjmenovat pár věcí, které za mých mladých let byly „dokonalé“.

xxx3

Jiné, důvod.

to jsou zase ale pěkně vyhrocená tvrzení. Napsal bych jen to, že každá mince má dvě strany a stejně tak přináší nová technika tu víc tu méně problémů, které může člověk s širšími zkušenostmi vidět, když ty sám o nich ještě netušíš. Málokdo asi zatracuje technické vymoženosti, které mu výhradně pomáhají. Svou roli jistě hraje také určitá zkostnatělost a obavy z nového, to jsou ale vlastnosti, ke kterým se postupem času propracuje řada mladých lidí, třebaže jsou dnes „dynamičtí“, „flexibilní“ a někdy radikální v hodnocení starší generace.

johana 56

Jiné, důvod.

Základem je přesně si definovat pojmy ‚nová doba‘ a ‚nový člověk‘. Jestliže nevím, co a proč něco chci, může se stát, že než na to přijdu, patřím mezi ‚brzdy‘. Přesto chápu, že pokrok nezastavím a přijímám novinky usnadňující život.
Rozdílné názory, vzpomínky, závist, nespokojenost patří k lidem odedávna. Stejně tak ke každé době její klady i zápory.

„Nepřekonatelné překážky si mnohdy jen vymýšlíme, abychom nějak omluvili, že nám chybí vůle.“

dudu

Jiné, důvod.

O tvé intelektuální převaze nad zdejší většinou dostatečně vypovídá poznání, které jsi učinil v souvislosti s ptákovinami Rokia.
/Aspoň je vidět jak moc inteligentní uživatelé tu jsou/.
Kuře je bývá často chytřejší než slepice. Škoda, že byl vyhuben blboun nejapný.

klumprt

Ne, důvod.

Je to slint z hloubi komunistické éry. Co to znamená, chtít nového člověka? Že ty původní lidi někam odstraníme? Tak jako chtěla třetí říše nového árijského člověka čisté rasy? Tak jako komunisti odstraňovali buržoazii a kulaky?
My jsme tady ty doby přečkali snad pro to, abychom mohli začít znovu a lépe. To znamená, že uznáváme co možná stejná práva bohatým i chudým, starým i mladým, chytrým i hloupým. Takže i ty takzvané „brzdy“ mají svoje práva a svoje místo ve společnosti.
A kromě toho, s tím ohromným pokrokem se musí zacházet opatrně, abychom se na něm zase nesvezli do ........

Kryšpín

Jiné, důvod.

Souhlasím musíme se o techniku a vymoženosti podělit s imigranty, poněvadž poté bude ještě lépe

Šidlo

Jiné, důvod.

nó, každá generácia má svoje pre a proti

ale tolerovať v 21.storočí, bezduché: ,,tá dnešná mládež" ......kedy sa to skončí? o 1000 rokov?

a navyše, internet je plný nenávistných kecov Generácie X na svojich rodičov aj deti.....a to už je zlé

anonym

klumprt, buď odstranit (což já nepodporuji, ale je mi to jedno) nebo jednoduše si uvědomit, že doba se posouvá, uvědomit si v které době žijeme a nebrzdit to.

xxx3

počkat, tohle si žádá dovysvětlení. Mám tomu rozumět tak, že ty bys je třeba nechtěl osobně postřílet, ale kdyby to udělal někdo jiný, tak ti to neva?

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

No vidíš, nic jiného jsem nečekal. Tak nepiš, že se zde někdo pohybuje a nezapomeň se pochválit. Jinak těžko diskutovat když neznáš význam slova vývoj a pokrok.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Tak jak to tady čtu, moc příznivců tady nemáš. Pokud vůbec nějaké máš. A to je dostatečně vypovídající.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

xxx3

je dosti vypovídající (o tobě), když definuješ inteligentní lidi jako ty, kteří souhlasí s tvými názory. To je nějaký novodobý iq test? Měl bys s tím seznámit psychology, třeba se staneš hvězdou ;) (nebo hvězdnou pěchotou)

anonym

Rozhodně ne, to jsi si teď jen vycucal z prstu, abys zase proti mě něco měl. Samozřejmě že je na světě spousta inteligentních lidí, co s mými názory souhlasit nebudou. Přemýšlej… :)

xxx3

„Na tomto webu jsem zatím narazil na max 2–3 inteligentní lidi, ke kterým se chovám lépe a s větší úctou než k ostatním. Ti i celkem chápou co tu já dělám a s mými názory souhlasí, a já s jejich“.
Jinými slovy píšeš, že ses tu setkal pouze s dvojicí až trojicí inteligentů, kteří shodou okolností souhlasí s tvými názory, chápou tě (to zní dojemně) a ty souhlasíš s jejich názory. To je ale náhodička. A jak se pozná inteligentní člověk, který s tebou nesouhlasi? Nějak si to neumím představit.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Psychotic

Kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje.

Ha, to jsem nepoužil od mateřinky. Jo, staré doby taky měly něco do sebe…

anonym

Když nevíš co napsat, radši nepiš nic. Tenhle dětský argumentík v tomhle případě ani nedává smysl. Čekal bych, že se ho za ty roky aspoň naučíš používat, a nepoužiješ ho za každou blbostí, co vidíš, jako v té mateřince.

Psychotic

Řekl bych, že je to trefné. Když nevím co napsat, nepíšu.

Problémy chápat podtext, sarkasmus a humor, nulová empatie, komplex nadřazenosti, sobeckost, anti-sociální chování, pokrytectví… nechtěl bych u tebe stanovovat diagnózu.

anonym

Podtext, sarkasmus a humor chápu, de jen o to jaký druh, některý mi prostě nepřijde vtipný, jinak mám sarkasmus dost rád.

Nulová empatie? Já jsem schopen pochopit ostatní lidi, ale když mi svůj názor nejsou schopni logicky vysvětlit… Nebudu ho pak brát vážně…

Komplex nadřazenosti, sobec? Můžu snad za to, že moje matka porodila legendu?

anti-sociální chování? Chovám se dobře jen k lidem, u kterých vidím, že si to zaslouží. Jasně, není jich mnoho, ale nebudu se slušně bavit s lidmi, které nemám rád, kteří mě nijak neposunou…

Pokrytectví? Zajímalo by mě, kde jsem se tu choval pokrytecky. Já jsem upřímný člověk.

anonym

Kepler, jaké plusy měla ta dřívější doba?

redy, tu chci vždy, ale málokdy jsem ji dostal, proto jsem na to teď pro ty méně chápavé upozornil. Někteří ale i tak stále nechápou:

Nun nuk, skvělá odpověď.

Kepler

Něco se dalo vyčíst i z mé odpovědi. Kromě méně starostí, stressu a z toho vyplývajícího lepšího duševního zdraví (kolik je dnes neurotiků!) bych ještě dodal méně sobeckosti, větší ochota nezištně pomoci, méně nevšímavosti, nenávisti a závisti. Našlo by se toho jistě více, snad tyhle hodnoty časem pochopíš.

anonym

To potom ale není horší doba, ale jsou horší lidé ne? Já nevím no, ale podle mě lidi byli vždy stejní… Já osobně bych třeba v té dřívější době žít nemohl, byl bych obklopen mnohem více starostmi a stresu. Krom toho bych nemohl dělat to, co mě naplňuje…

Kepler

Já netvrdím, že je teď horší doba, horší je společnost. Ale jinak máš pravdu, lidé byli vždy stejní, pokud nepůjdeme o celá staletí zpátky. Bohužel čím pohodlnější je život a je všeho materiální dostatek, tím horší je morálka lidí. Historie už ale nesčetně prokázala, že když přijdou opravdu špatné časy, lidi zase více drží při sobě, to je společenský zákon přežití. Přál bych ti zažít společenskou atmosféru v době sametové revoluce, v tomto smyslu jsem ještě nic více osvobozujícího nezažil. A taky nic horšího, než rok 1968.

anonym

Přesně tak, lidí drží po spolu, ale jen když mají strach, bojí se a vědí, že to sami nezvládnou. Dává jim to takový falešný pocit naděje. Když ale Němci řekli něco ve stylu: „Dejte nám informace, budete u nás mít lepší jméno.“ Tak to na sebe lidi práskali jak se jim zachtělo, jen aby byli „v bezpečí“.

Kepler

To se týkalo jen kolaborantů a vlastizrádců. Takoví se najdou vždycky a kdekoliv. Nejhorší je, když se dopustí vlastizrady téměř celá vláda a pozve v zájmu udržení koryta cizí armádu proti zájmům vlastních obyvatel. To je prostě hnus. Naštěstí se tak neprojevili všichni politikové a intelektuálové, jen se na čas stáhli a nakonec svého dosáhli.

mosoj

Která, za husitů, po Bílé Hoře, za 1. republiky, po vítězném únoru, po Havlovi ..... ?

mosoj

Tak vezmi cep a mazej na pole.

anonym

Přesně tak, pane mosoj. Za husitů tu bylo mnohem lépe než je teď.

anonym

Nuk nuk, tak skvělá není, psal jsem to ještě před tím než si svoji odpověď upravila a dopsala ji. Nicméně v něčem pravdu máš.