palicce

soudní řízení

chci se zeptat. Můj přítel je ve výkonu trestu. Pustit ho mají 15.3., teď v lednu má soudní řízení za §247c,e.. je možnost, že by mu byla obžaloba stáhnuta, když tam má to „c“ ?

Odpovědi
standa

S tím písmenem „c“ je problém, protože toto ustanovení, které doslova zní „bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí“ zůstává i v novém trestním zákoníku.

Trestný čin ´opakované krádeže´ (§247/1.e) se změní na přestupek, ale „krádež“ zde ´zůstane´… díky tomu písmenu „c“.

Na druhou stranu bude s největší pravděpodobností přehodnocen trest, protože jeden trestný čin se změní na přestupek, takže úhrnný trest by se měl změnit.

Určitě přítel obdrží (přestože je ve výkonu trestu) usnesení od soudu, kde se dozví podrobnosti.

Podle neoficiálních informací, by tyto ´případy´ měly soudy řešit v II. vlně (nejprve se budou ´řešit´ případy, kde se tresty ruší 100%). Myslím, že by přítel měl být vyrozuměn nejdéle do konce ledna.