ELKOS

sonografie břicha

Dobrý den,máte někdo zkušenost se sonografií břicha?Prý se pije 2 litry projímadla a pak se strká hadice do zadku- no to je hrůza celkem.

Nejlepší odpověď
elinkabublinka

sonografické vyšetření je vyšetření ultrazvukem,postup záleží na tom,čeho se kokrétně vyšetření týká.Budoucí maminky táké podstupují sono břicha a žádné projímadlo a hadici do zadku jim nedávají-to by asi dopadlo…Při určení příčin zánětu žlučníku a jaterních obtíží se večer před rentgenovým vyšetřením,po požití jídla bez tuku,užívají tablety obsahující látku,která je při prosvícení rentgen.paprsky kontrastní.Nás­ledující ráno je pacientovy podán nápoj s vysokým obsahem tuků,což způsobí kontrakce žlučníku a uvolnění žluči.Rentgenové snímání se provádí v určitých intervalech. Ps.Žádné vyšetření není tak hrozné,jak se na první pohled zdá,–pokud Vám má zachránit zdraví a život.Přeji brzské uzdravení.S poz­dravem elinkabublinka.

Další odpovědi
alenka901

Sonografie je zobrazovací metoda umožňující lékaři bezbolestně nahlédnout do těla pacienta a zjistit tak stav některých jeho vnitřních orgánů. Sonografické vyšetření je dnes již neodmyslitenou součástí mnoha interních vyšetření, stěžejní význam má pro gynekologii, kardiologii, onkologii a další obory.

Odpovědní lékaři: MVDr. Tomáš Fiala, MVDr. Petr Gbelec, MVDr. Karel Najman Zabezpečení – nástroje: sonografický přístroj Hewlett-Packard se třemi mechanickými sektorovými sondami přepínatelnými v rozsahu 2–3.5, 5–7 a 5–7 MHz, první dvě s možností barevné dopplerovské sonografie (Zahradní Město), sonografický přístroj Dynamic Imaging s 6MHz a 7,5MHz mikrokonvexní sondou (Jižní Město) Připravil: MVDr. Karel Najman

  • Úvodem
  • Princip sonografie
  • Co sonografem můžeme zjistit
  • Co sonografem zjistit nemůžeme
  • Co je a k čemu slouží dopplerovská sonografie?
  • Jak vypadá sonografické vyšetření zvířete
  • Závěrem

Úvodem
Již od jeho počátků bylo základem lékařství přesné rozpoznávání chorob a jejich rozlišení mezi sebou. Proto je pro lékaře velmi důležité znát stav funkcí organismu pacienta, stejně jako tvarové změny jednotlivých orgánů. Na začátku tohoto století umožnil Roentgenův objev lékařům to, co do té doby mohli jen na pitevně – podívat se dovnitř pacienta. Význam rentgenologie je nesporný, vždyť dosud je nenahraditelnou součástí diagnostiky. Přes množství informací, které nám tato metoda poskytuje, jsou stále hledány další způsoby jak do pacienta nahlédnout. Když se v padesátých letech začalo, tehdy spíše experimentálně, s využíváním ultrazvuku, málokdo mohl tušit jak bouřlivý vývoj právě tato technika udělá a co úžasných poznatků přinese. Na rozdíl od rentgenu, kde již snímek ruky paní Rentgenové vypadal jako črta z anatomického atlasu, byly totiž první sonografické záznamy jen posloupností delších či kratších čar, bez přímé souvislosti s obrazem snímaného objektu.
Princip sonografie
Sonograf Na jakém principu tedy sonografie pracuje? Je založena na různé odrazivosti různých tkání pro ultrazvukové vlnění (od toho synonymum ultrazvukové vyšetřování). Sonografický přístroj se sestává ze dvou hlavních částí, a to piezoelektrického krystalu, tzv. měniče, který vydává ultrazvukové vlnění a který také toto vlnění, odražené od vyšetřovaného objektu také přijímá a převádí nazpět na elektrický signál, a počítače, který zmiňovaný elektrický signál zpracovává a předkládá nám ho v různém obrazovém a případně i zvukovém provedení. V praxi se té součásti přístroje, v níž je umístěn měnič říká sonda a tuto sondu lékař přikládá na povrch těla pacienta. Výsledné zobrazení potom pozoruje na obrazovce, případně poslouchá upravený zvuk z reproduktoru.

battery

Stručně řečeno – ultrazvuk břicha spočívá v tom, že Vám „jezdí“ sondou po břiše, nic jiného necítíte, samozřejmě nic nebolí. To, co zmiňujete jako „projímadlo + hadice v z…“ je tzv. kolonoskopie, ta již je skutečně méně příjemná.