EDA

SODA A JEJÍ UŽÍVÁNÍ..

Někde jsem četla, že se má užívat každý den půl lžičky jedlé sody proti překyselení organizmu. Jiná strana zas varuje před poškozením žaludku při užívání. Kde se doberu pravdy?

Odpovědi
cochee

Jedlá soda je první pomoc při refluxu („pálení žáhy“), ne prevence proti čemukoliv. pH lidského organismu se pohybuje ve velmi úzkém rozmezí (konkrétně od 7,35 do 7,45) a odchylka z tohoto rozmezí znamená metabolický rozvrat a smrt – proto organismus sám disponuje velmi mocnými pákami regulace pH, proti kterým by stejně půl lžičky sody bylo jako plivnutí do moře. Takže ještě jednou: dej si sodu, když se ti vrací ze žaludku do jícnu šťáva, ale žádné pravidelné užívání – je to zbytečné a dlouhodobě by to opravdu nedělalo dobře tomu žaludku..

marci1

Pálení žáhy, které vzniká při překyselení organizmu může vzniknout i při snížené tvorbě žaludečních kyselin. Rozhodně bych tedy nedoporučovala časté používání jedlé sody. Jen zcela vyjímečně. Spíše upravit stravu, jíst více zásadotvorných potravin a méně kyselinotvorných. Dobré jsou i zásadité čaje.

ivana525

O překyselení a odkyselení organismu si můžete přečíst něco tady na tom webu http://www.pre­kyseleni-organismu.info/. Jedlou sodu bych nezkoušela. Všechno to je o tom, co během dne sníte a vypijete.. a nevěřím tomu, že by to půl lžička sody denně zachránila.

lota

Vnitřní užívání sody bych také brala spíš jako občasnou pomoc při akutních problémech. Překyselení je třeba řešit komplexně. Pěkný, souhrnný článek je tady: http://zena.cen­trum.cz/zdravi/do­maci-lekar/clanek.phtml?id=74­1729