cynique

Sočinský, anebo sočský? Jak je to správně?

V tisku jsem našel „sočinské letiště“. Je to tak správně?
Není to sočská olympiáda?

Nejlepší odpověď
marci1

Správně je opravdu sočský. Jen doplním, že Soči je rodu středního a nikoliv ženského, jak se mnoho lidí domnívá. Podrobnější výklad Ústavu pro jazyk český AV k olympiádě v Soči :
http://www.li­terarky.cz/of­fline/178-offline/16762-jazykove-zakampi-soci

led

Nie je správne ani sočské ani sočinské letište. správne je v skrátenej verzii „Letište Soči“ v plnej verzii:

Mezinárodní letiště Soči
(rusky Международный Аэропорт Сочи – Meždunarodnyj Aeroport Soči)

skloňuje sa len slovo Letište, meno Soči je nesklonné

led

Na webe, podobnom tomu zaznelo k tejto otázke:
Můj jazykový cit mi říká, že název tohoto města má ve všech pádech tvar Soči.
Anonym Bamywoq22.01.2014 17:14 | Nahlásit
Proto netusim, proc jedno ceske medium sklonovalo – Sočinské letiště

annas

Ad Led,

máte pravdu, že letiště se jmenuje Mezinárodní letiště Soči. Soči je podst. jméno nesklonné.

Rovněž Zimní olympijské hry Soči 2014; olympiáda v Soči.
--

Ale přídavné jméno sočský existuje. Je vytvořené od názvu řeky Soča i města Soči.

Od Soča je správné vytvořené soč-ský. Od jmen zakončených na -i se podle pravidel tvoří přídavná jména s vkladným -j-, tedy sočijský stejně jako Bali – balijský nověji i baliský.
Správně by měly být obě varianty – sočijský i sočiský.

Takže slovo sočský by se mělo používat spíš v obecném názvu.
Zajímá mě to, proč je rozdíl mezi tvořením příd. jmen.

Jak rozlišit, odkud pochází sočský člověk? Od řeky nebo z města?

Našla jsem, že tvar sočský je uvedený v korpusu od r. 2008 – článek v Rudém právu.

Stejně v příručce.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=so%C4%8Dsk%C3%BD