natalka.03

Mohu dostat sociální dávky – více v popisu?

Dobrý den, mám dotaz..
Je mi 17 let přítelovi 20.Přítel má brigadu,je 4 mesice zamestnany ale na černo. Zamestnavatel mu neplati pojisteni. Ja sem na urade prace.Prave sme zjistili ze cekame miminko a chtela bych bydlet s pritelem. Myslite ze mi pomuze socialka s penezmi. Myslim jako prispevek na bydleni, zarizeni bytu nebo jine pridavky? Prosim o normalni komentare. Hloupe si nechte dekuji :(

Původní neotázka
Socialní dávky

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Tak, v první řadě, je-li Vám 17, znamená to, že nejste ještě plnoletá a vyživovací povinnost vůči Vám mají Vaši rodiče (zákonní zástupci), kteří také rozhodují o dalších věcech a zároveň budou muset alespoň dočasně figurovat u dalších kroků. Stejně tak, jako by měli vědět a souhlasit s tím, že budete bydlet s partnerem.
Pokud čekáte miminko, pak se můžete nechat zplnoletnit. K tomu ale budete potřebovat souhlas právě Vašich zákonných zástupců.
Pokud se to podaří, budete v podstatě „plnoletá“ a veškeré sociální dávky si budete moci vyřídit nadále sama a budou chodit přímo Vám.
Až se miminko narodí nastoupíte na „rodičovskou dovolenou“ (Nikoliv na mateřskou, ta se týká jen žen, které před tím byly zaměstnané dostatečně dlouho). A velmi pravděpodobně si budete moci vybrat pouze 4 letou formu. Prvních půl roku budete od státu dostávat 7600,– Kč, ale pak už jen 3800,–. Protože budete pečovat o dítě můžete na sociálním úřadě zažádat o pomoc v hmotné nouzi – dorovnání do životního minima. Můžete také žádat o příspěvek na bydlení. V každém případě budou ale úřady chtít doklady o Vašich příjmech i příjmech Vašeho přítele (pokud budete žít společně).

Další odpovědi
Kepler

Jakákoliv rada v souvislosti s tvým případem, jak získat příspěvky od sociálky, by byla v rozporu s kodexem tohoto webu – návod k nezákonnému jednání.

Lamalam

Nejsi plnoletá, měli by se o tebe postarat rodiče.