Sociální dávky

Kamarádka říkala,že se sociální dávky,přídavky na děti,sociální příspěvek apod. vyplácejí zpětně až rok. Je to pravda???

Nejlepší odpověď
standa

Částečně to pravda je, ALE…,

U JEDNORÁZOVVÝCH DAVEK skutečně nárok zaniká uplynutím 1 roku ode dne, za který dávka náleží, ale v otázce zmiňované dávky to určitě nejsou ☹

Mezi „jednorázové“ dávky totiž patří ´jen´ :

  • porodné
  • pohřebné
  • Příspěvek pří převzetí dítěte (týká se náhradní rodinné péče)
  • příspěvek na zakoupení motorového vozidla (týká se pěstounské péče)

Všechny ostatní dávky jsou OPAKUJÍCÍ SE a zde nárok na výplatu dávek zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží.

Mezi tyto dávky patří:

  • přídavek na dítě
  • rodičovský příspěvek
  • sociální příplatek
  • příspěvek na bydlení
  • dávky pěstounské péče
  • příspěvek na úhradu potřeb dítěte (patří k pěstounské péči)
  • odměna pěstouna