..An_cuská-á--

Socha Svatého Václava

Od kdy stojí na Václavském náměstí socha Svatého Václava?

Odpovědi
Bonifác

Od srpna 1913, ale celej pomník byl dokončenej až v roce 1922

Zdroj: http://www.re­vuekamen.cz/praz­ske%20sochy%20sv%20va­clava.htm

annas

Bonifác uvedl jen část z citovaného zdroje.

Nejvýznamnějším sochařským dílem k poctě svatého Václava na Novém Městě, ale v Praze i u nás vůbec, je Myslbekův pomník svatého Václava na Václavském náměstí z let 1887–1922. Tvoří ho bronzová socha svatého Václava na koni, obklopená stojícími sochami čtyř zemských patronů, na mohutném až 5,5 m vysokém členitém podstavci. Ten od 1. července 1910 do 1. března 1911 zhotovila z požárské žuly firma Josefa Víška z Královských Vinohrad. Nehotový pomník byl odhalen v srpnu 1913, ale celkově dokončen až v roce 1922.