lenishek

Soc., zdrav. pojištění/škola

Ode dnešního dne jsem zase studentem. Jsem povinen to hlásit u zaměstnavatele aby pojištění neplatili 2 organizace a pak se to zbytečně nevracelo? Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji za případné vysvětlení.

Nejlepší odpověď
anonym

Studentem jsi od začátku školního nebo akademického roku. To se všude dokládá potvrzením o studiu (pro tyto účely denním, dnes nazývaným prezentačním a věkem do 26 let). Tys zřejmě teprve obdržel oznámení o přijetí.
Obecně je povinnost hlásit zaměstnavateli všechny podstatné změny, tedy i přijetí ke studiu. Za studenty denního studia platí pojištění stát, z platu odvádí zaměstnavatel.
Nenapsals jaký druh prac. smlouvy máš, ale může být souběh několika odvodů.
Např. hlavní a vedlejší PP, přivýdělek na ŽL apod. ČSSZ v zásadě nic nevrací, spíš jí neustále chybí.

Další odpovědi
Michal Kole

myslím, že ano. Ale záleží zda máte denní studium, tedy jste většinu dne ve škole nebo máte dálkové studium a jste většinu jde v práci.