sardinie

Smrdět korunou – výzman?

Co znamená, když někdo o někom řekne, že smrdí korunou??

Nejlepší odpověď
annas

Když někdo smrdí korunou, je lidové pojmenování pro to, že dotyčný má nedostatek peněz nebo je bez peněz,.
Doplňuji:
Ještě pro zajímavost. Sloveso smrdí má několik přenesených významů.

Jeden z nich je i v tomto úsloví. které je zmiňované již ve staročeštině, expresívně vyjadřovalo pohrdání nad tím, kdo měl nedostatek peněz, byl chuďas, zpravdila nízkého původu.

Další odpovědi
marci1

Smrdí korunou – nemá peníze, je chudý.
Doplňuji:
Jedná se o „frazém“.
http://www.top­zine.cz/co-je-to-idiom-a-frazemy-podivejte-se-na-znama-slovni-spojeni

vertigo

Je to totéž, jako mít (na Slovensku) ‚cibul'ovú peňaženku‘. Keď otvoríš, zaplačeš.

anonym

U nás říká
nesmrdí korunou,tak že nemá peníze.

petra15

Takze jako „smrdet chlebem“?

annas

Záleží, zda to bereš doslova, nebo přeneseně. Může mít málo chleba, nebo může z tebe vyzařovat zápach chleba. 🙂