Jak se zbavit smradu z másla co se m irozteklo na oblečení??

Nedopatřením jsme nechali na zadním sedadle obyčejné čerstvé máslo a pod ním byla bohužel moje bunda. Nedopatřením myslím to, že jsme uklízely nákup do auta a já podala igelitku bez vysvětlení co v ní je. No horko jak prase a máslo vyteklo na mou riflovou bundu. Bunda je již třikrát praná, poprvé jen v prášku, tekutý ariel prací soda a aviváž. Napotřetí Brill což by měl být odmašťovač prací soda a aviváž. Bunda stále nehorázně smrdí. Neporadíte někdo prosím přípravek nebo způsb vyčištění?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ten zápach způsobuje kyselina máselná a kyselina isomáselná, které vznikají hydrolýzou při rozkladu másla. Obě látky patří k nejsmradlavějším organickým sloučeninám. Jsou velmi dobře rozpustné v alkoholu i ve vodě. Zkusila bych bundu namočit do vody s přídavkem alkoholu, ale pozor na její odbarvení. Nic jiného mě nenapadá. Existují osvědčené způsoby jak jí odstranit, třeba zásaditý roztok maganistanu draselného ji spolehlivě, rychle a bez zápachu odstraní, ale ten se používá k její likvidaci v laboratoři a na bundu bych ho rozhodně nedoporučila, určitě by jí odbarvil.

Další odpovědi:

Stříbrný

Doplním Lamalam-v mých mladých letech jsme si na různé smradlavé oblečení na táboře lili slivovicu (nějakou už starou, špinavou), sice voníš jako pálenica, ovšem už bys nesmrděl po zkaženém másle.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 881
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 861
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 474
Zlatý marci1 460
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.