Bucpet

Jak se zbavit smradu z másla co se m irozteklo na oblečení??

Nedopatřením jsme nechali na zadním sedadle obyčejné čerstvé máslo a pod ním byla bohužel moje bunda. Nedopatřením myslím to, že jsme uklízely nákup do auta a já podala igelitku bez vysvětlení co v ní je. No horko jak prase a máslo vyteklo na mou riflovou bundu. Bunda je již třikrát praná, poprvé jen v prášku, tekutý ariel prací soda a aviváž. Napotřetí Brill což by měl být odmašťovač prací soda a aviváž. Bunda stále nehorázně smrdí. Neporadíte někdo prosím přípravek nebo způsb vyčištění?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ten zápach způsobuje kyselina máselná a kyselina isomáselná, které vznikají hydrolýzou při rozkladu másla. Obě látky patří k nejsmradlavějším organickým sloučeninám. Jsou velmi dobře rozpustné v alkoholu i ve vodě. Zkusila bych bundu namočit do vody s přídavkem alkoholu, ale pozor na její odbarvení. Nic jiného mě nenapadá. Existují osvědčené způsoby jak jí odstranit, třeba zásaditý roztok maganistanu draselného ji spolehlivě, rychle a bez zápachu odstraní, ale ten se používá k její likvidaci v laboratoři a na bundu bych ho rozhodně nedoporučila, určitě by jí odbarvil.

Další odpovědi
huxa

Doplním Lamalam-v mých mladých letech jsme si na různé smradlavé oblečení na táboře lili slivovicu (nějakou už starou, špinavou), sice voníš jako pálenica, ovšem už bys nesmrděl po zkaženém másle.