Alis

Smlouva o smlouvě budoucí, jak to je?

Dobrý den, kupovala jsem byt a ve smlouvě o smlouvě budoucí byl dodatek, že při nezaplacení včas se kupující zavazuje zaplatit pokutu ve výši 80tis Kč. Platba se zpozdila o týden, kupující pokutu nechtěl, pouze ať zaplatím inkaso za daný měsíc. Po cca třech měsících začal nárokovat částku 4tis.Kč za nedodržení té platby, nyní i po roce a půl ji nárokuje znovu. Jak se mám zachovat, má na to právo i po takové době? Děkuji za radu

Odpovědi
standa

  1. ta smluvní pokuta je zjevně nepřiměřená ! Pokuta by měla kromě jiného odrážet zejména případné škody, které by prodávajícímu vznikly v případě nedodržení smluvních závazků.
  2. vaše týdenní prodlení by mohlo představovat spravedlivý úrok z prodlení ve výši cca 3.000 Kč

(pro výpočet jsem použil tyto parametry:
1,5 mil.Kč prodejná cena bytu
10% p.a. úroková míra použitého úroku z prodlení
7 dní prodlení )

3. Doporučuji prodávajícímu předložit písemný návrh o vypořádání této záležitosti s konečnou platností:

  • do návrhu uveďte, že jste se dohodli, že smluvní sankce z důvodů týdenního prodlení bude činit např. 5.000 Kč (je na vás kolik skutečně navrhnete, protože nejnižší částka by měla být ty ´spravdlivé´ tři tisíce…)
  • do návrhu uveďte, že tento smluvní úrok je konečný a nahrazuje ve smlouvě sjednanou smluvní pokutu 80tis.Kč
  • zmiňovanou částku mu spolu s předložením návrhu předložte v hotovosti (psychologický účinek)
  • pokud bude váš návrh zpochybňovat nebo odmítat, tak mu v klidu sdělte, že má nesporné právo se obrátit na soud, který spravedlivě rozhodne o výši této částky…a dál to sním v danou chvíli nerozebírejte.
  • ještě doporučuji, aby té situaci, kdy bude předkladádat návrh a uvedenou částku byl přítomen svědek…, může se to hodit pro případné další soudní řízení

Jsem si téměř jist, že prodávající se soudit nebude a na vašich např. 5 tis.Kč přistoupí 🙂

p.s. ještě jsem zapomněl dodat, abyste si od těch 5.000 Kč (nebo 4.000 Kč které nakonec dohodnete) odečetla i to zmiňované inkaso, které jste ´musela´ zaplatit navíc…

Alis

Ještě se zeptám a nezanikla již platnost té smlouvy o smlouvě budoucí, když se měla týkat budoucí kupní a ta pak byla normálně podepsaná? Nechce se mi tu částku platit, protože s tímto bývalím majitelem jsem měla už dost problémů a zajímavé je, že si opět najednou vzpomněl.

standa

Když odhlédnu od té nepřiměřené sankce (80 tis.Kč), tak kupující má nesporný nárok na náhradu ZÁKONNÉHO úroku za ten týden prodlení, a to nezávisle na tom, zda jste se na úroku dohodli či ne.

A vedle zákonného úroku z prodlení je nárok i na smluvní úrok, který je však co do výše v tomto případě zpochybnitelný.

Smlouva (o budoucí kupní smlouvě) samozřejmě zanikla okamžikem realizace kupní smlouvy, ale závazky z této smlouvy jsou platné stále až do doby než by byly případně promlčeny (tj. 3 roky ve vašem případě).

Takže ať se vájm to líbí nebo ne, určitou ´sankci´ zaplatit budete muset.

Pouze si ohlídejte, aby tím že nějakou sankci zaplatíte, byla upravena smlouva, ze které vyplývají nároky na smluvní penále či zákonný úrok. Ta ´jistící´ věta by měla znít asi takto: „Smluvní strany se dohodly, že zaplacením částky ABCD Kč, jsou vypořádány veškeré nároky kupujícího, které vyplývají z titulu opožděné úhrady kupní ceny.“