horacion

Šmírovací programy a zákon

Jak moc jsou legální programy typu Activity Monitor apod., které logují stisknuté klávesy, dělají screenshoty plochy a toto zasílají na předem určený email/server? Když takový program někdo někomu nainstaluje bez jeho vědomí na počítač, může ten „napadený“ žalovat výrobce programu, který se na tomto nezákoném šmírování vlastně také nemalou měrou podílel (případně stále podílí, pokud jsou data zasílána přes jeho server)?

Nebo se výrobce software může takové odpovědnosti vzdát například uvedením nějakého textu v licenčních podmínkách, s kterými je nutné souhlasit při instalaci tohoto software na cílový počítač?
Doplňuji:
Michal Kole: Dobře, a když s tím uživatel nesouhlasí, může nést výrobce software zodpovědnost? Nebo jen ten, kdo tam ten program nainstaloval?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Předně s tím musí souhlasit šmírovaná osoba.

Zaměstnavatelé toto používají, aby zjišťovali co zaměstnanci na firemních PC dělají a dost často se pohybují na hraně zákona.

Něco podobného měl v notebooku chudák, kterému ho ukradli, sám si ho vystopoval a dával na svůj blog fotky lidí, kteří ho používají a teď mu ještě hrozí soud.

Podle mě by spíš měli zavřít ty lidi co si ten notebook koupili ze zastavárny. Když je notebook samotný, bez DVD, manuálů, tak je jasné že je kradený.

Podle mě výrobce těžko, protože to je jako když Vám v železářství prodají kladivo tak nezodpovídají za to, že po alkoholovém opojení s kamarády Vás nenapadne nic intelektuálnějšího, než jít k paneláku se sníženým přízemím a rozbíjet lidem okna 🙂

Další odpovědi
baghira

Výrobce rozhodně žádnou odpovědnost nenese – stejně jako výrobce nože nebo pistole není odpovědný za to, co kdo s tímto nářadím (nebo softwarem) udělá.

staryforTin

w.i.n d|o-w(s neodesílají miniatury a celé seznamy nainstalovaných programů, přehrávané skladby, navštívené weby? Já myslel že ano. Jinak ano, výrobce software se může takové odpovědnosti vzdát. Odpovědnost většinou bere na sebe ten, co instaluje. Vývojář se vždy vzdává… Když nesouhlasím s lic.podm, ukončím instalaci.

Zdroj: http://www.vi­rustotal.com/in­dex.html