pamen52

Smím vést kabel ke světlu po dřevěné podložce? Musím dát pod světlo nehořlavou podložku?

DOBRÝ DEN. Potřebuji osvětlit zastřešenou terasu u celodřevěné chaty. Vypínač bude uvnitř. Kabel povede po palubkovém obložení v dřevěné liště.Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
gepik

Kabel CYKY může být na dřevě, svítidlo musí mít označení na hořlavé materiály, možná někde bude písmeno F v trojúhelníku, jinak musíte dát podložku. Taktéž vypinače ve dřevě musí být nehořlavé a v nehořlavých krabicích. Jsou téměř stejné jako normální, jen z lepšího plastu.

Další odpovědi
anonym

ad vlk samotař, gepik má pravdu. To co ty máš na mysli, jsou nehořlavé kabely, mívají obvykle oranžovou izolaci a 2 stupně nehořlavosti – ohniodolné (levnější) a nehořlavé – až 4-násobek běžných cen. Ovšem používají se převážně v průmyslových rozvodech jako rozvody nouzového napájení záskokových zdrojů apod.
Dnešní kabely už mají cca 20 let certifikát snížené vznítivosti, jež normy připouštějí na standartdní použití i na dřevěné podklady. Jako první je uvedlo na trh Kablo Kladno, které dnes vlastní německý majitel.
Pokud se vedou ve vkládacích plastových lištách, ty mají též materiál splňující požární předpisy.
Pouze malá technická – staré označení CYKY je už pár let nahrazeno německým a EU značením. Ale provedení zůstává totéž.
P.S. Odborné rubriky rozhodně nejsou na nějaké amatérské dohady, když nevím, je lépe mlčet, než oblbovat tazatele.
Doplňuji:
ad led, máš plnou pravdu, jen tě upřesním vyhláška je 50/78 a společně s plynem, tvoří mezi 2 obory výhradně podmíněné odbornou způsobilostí, protože chybná instalace ohrožuje životy.
A nyní cukrar – zakazují ti to zákony, jmenovitě Stavební zákon, dále Občanský zákoník (v oblasti odpovědností), veškeré bezpečnostní předpisy (IBP apod.), též je obsaženo v kvalifikačních požadavcích Živnostenského zákona.
V neposlední řadě je každá instalace provozuschopná teprve po výchozí revizi.
Takže se chlubíš porušováním zákona a tvá argumentace je podobná jako by ses ptal, proč bych měl mít ŘP, když mohu řídit i bez něj?
Téměř v duchu, že všechny houby jsou jedlé, akorát že některé jen jednou.

vlk samotař

Kábly na tohle jsou speciální jsou dražší než obyčejný a tu podložku určitě a nepoužívat obyčejné žárovky lepší jsou ty usporné tolik se nehřejí.

led

Pokiaľ nie ste elektrikár s oprávnením na samostatnú prácu, nesmiete nič takého robiť. Odbornú prácu zverte odborníkovi.
PS.
Zvýšené nebezpečie požiaru, vlhké, horľavé prostredie (drevo) s menlivou teplotou okolia.
Doplňuji:
Ad cukrár,
videla som prácu takých „odborníkov“, zuholnatelé budovy, dokonca aj človeka, ktorý vliezol do VN kobky pod napätím (a to mal aj oprávnenie, ale asi nemal rozum), neprežil.
Rarita bola v 10A patrone strčený klinec miesto drôtika. Zahrávať sa s elektrikou je ako hra s diablom.
„nejsem elektrikář, celou elektriku si dělám sám, nikdo mě nezakazuje dělat elektriku“ pozrite si elektro vyhlášku (myslím) 51, tam je presne vymedzené, ktorá kvalifikácia čo môže robiť. Takže vám ako neelektrikárovi to zakazuje!

Mapel

Jen doplním, pokud to bude ještě číst. Dr Axl to napsal vyčerpávajícně, jen malá drobnost.
Kabely mají značení evropskou Harmonizovanou normou (původ Anglie) a začínají písmenem H = H05RR-F je např, lehká guma
CYKY je mezinárodní neharmonizované označení a není nahrazeno EU. Pro instalaci na dřevě u světla s dvojitou izolací použiješ CYKY-O 2×1,5, nebo s síti TNC.
Pokud není dvojitá izolace, tak CYKY-J 3×1,5.

Pak jsou podnikové normy pro označení speciálních kabelů.

cukrar

led, nic ve zlém, nejsem elektrikář, celou elektriku si dělám sám, nikdo mě nezakazuje dělat elektriku.