Smíchá-li se obsah dvou různých plechovek s barvami, tak tím lze zamícháním vytvořit úplně jinou barvu?

Řekněme, že má někdo oranžovou a modrou barvu v plechovkách, ale nakonec by chtěl zelenou. Riskne to a barvy smíchá a pak může dostat jinou barvu? A třeba se trefí? Nebo jsou na to nějaké postupy pro míchání?

Nejlepší odpověď
Cenobita

Ano, jsou na to postupy, je to alchymie. Barvy míchá přímo výrobce, další míchání už není většinou potřeba, protože si může zákazník vybrat barvu i odstín.

Domácí míchání barev je obecně možné, ale může být nemožné v případě, že mají barvy různé složení, jako třeba acetonová, syntetická nebo vodová/latexová.

Další odpovědi
dubraro

Ano, v principu je to tak. Jen bych dodal, že dnes to již není alchymie, ale věda, která se jmenuje kolorimetrie. Díky ní je například možné, že autoservis nemusí mít zásobu různých odstínů laku, ale jen jeden míchací automat. Technik změří barvu na nepoškozené části vozu a automat namíchá ze základních barev přesně stejný odstín, kterým se pak nalakují nové součástky.

cukrar

Ano, říká se tomu barevné spektrum.
Míchání barev se provádí tak, že vyberete odstín, počítač sdělí, kolik kterého pigmentu se má dát do základní hmoty (báze), pak se umístí nádoba do míchačky a po 3–5 minutách je zamícháno.
Dříve se míchalo i v autoservisech jinak. Vyleštil se kousek karoserie, umístil vzorek dle čísla ze vzorníku, po zaschnutí se domíchával odstín podle zkušenosti lakýrníka. Některé odstíny se míchali dobře, jindy to bylo složité, až jste místo potřebných 2kg barvy měl namícháno třeba 5kg.
Bylo to umění, teď to dělá poč.