jaycob

Smí právnická osoba (s.r.o.) využívat firemní bankovní účet k osobním nákupům ? Jak se toto pak daní ?

Na firemním účte má firma prostředky, její jednatel není psán v této firmě jako zaměstnanec, nemá jiné prostředky, než ty firemní na firemním BÚ, potřebuje nakupovat osobní věci, jak toto elegantně řešit, šetrně k daním, v rámci i daň. optimalizace.

děkuji

Odpovědi
Jose1f

Nejsem odborník v oblasti daní, ale podle „selského rozumu“ bych na to šel následovně. Všechno, co jmenovaný jednatel utratí z firemního BÚ pro svoji soukromou potřebu, bych řešil podle situace dvojím způsobem:

  1. kdybych to věděl před zaúčtováním příslušných faktur, tak bych zmíněnou „útratu“ pana jednatele zaúčtoval na příslušné účty v účtové třídě 3 – zúčtovací vztahy. Jestliže ale pan jednatel není zaměstnancem firmy a ani nebere žádnou odměnu za svoji práci (?), potom bych zvolil způsob b), t.j. zaúčtoval bych jeho „útratu“ na příslušné účty v účtové třídě 5 – náklady. Z hlediska zjištění základu daně pro výpočet daňové povinnosti bych (se svolením firmy) tuto „útratu“ považoval za dar.