Avatar uživatele
Dominika1991

Máte prosím někdo zkušenost se směnkami?

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenost se směnkami? Jedna slečna mi dluží cca 13 000,–, bohužel však nemáme žádné smlouvy o dlužných částkách. Můj známí právník mi tak poradil, že je dobrá cesta právě směnka. Nemám s tím zkušenost, tak se chci zeptat, kde je možné získat sménku, která je správná (na internetu jsou různé vzory) ? Zdali je potřeba notářsky, nebo jakkoli jinak ověřit ? A samotný výkup – co jsem dohledala na netu – údajně by měla stačit exekutorská firma – přičemž jsem si vědoma, že dostanu opravdu malou částku, ale bohužel asi nemám na vybranou. MOC DĚKUJI VŠEM ZA ODPOVĚDI!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3369 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Směnka musí obsahovat … – tady je dobrý vzor (je blbost to ´opisovat´) – http://www.prav­nipraxe.com/smen­ky/index.php?fi­le=vzory/smen­ka-vlastni .
Je velmi vhodné podpis vystavitele směnky (dlužníka) ověřit (ideálně notář, stačí ale i svědek/ci) – není to nutné ze zákona, ale předejdeš tak případným ´tahanicím´ o pravost podpisu.
A DŮLEŽITÉ je, aby směnka obsahovala slova „BEZ PROTESTU“ – jde o to, že takto nebudeš muset případně (složitě, třeba i soudně) prokazovat, že jsi směnku vystaviteli předložila k proplacení a přesto proplacena nebyla.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Pokud je směnka vystavena při splnění níže uvedených podmínek, může být nositelem jejího vyhotovení např. i pytlík od mouky:
Zákon č. 191/1950 Sb. o směnkách a šecích, který patří mezi nejstarší dosud platné zákony, upravuje problematiku směnek a šeků. Směnka je jedním z druhů cenných papírů. Směnku lze rozlišit na směnku cizí (podstata této směnky spočívá v tom, že směnkou cizí výstavce přikazuje třetí osobě tj. směnečníkovi, aby v určitý den a na určitém místě splatila oprávněné osobě tj. věřiteli dohodnutou peněžní částku) a směnku vlastní ( touto směnkou se zavazuje sám výstavce, že určité osobě zaplatí v budoucnu určitou peněžní částku)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Směnka nemá přesně stanovenou formu, podpis nemusí být ověřený. Je možné použít vzor z internetu. Otázkou je, proč jste nesepsali smlouvu o půjčce při předání peněz a zda nyní bude chtít dlužnice směnku nebo jiný zajišťovací doklad podepsat. Prodávat nezajištěnou směnku je volovina. Nemá prakticky žádnou cenu. Vymáhat peníze je možné až po vydání směnečného platebního rozkazu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Zkušenost se směnkami mám, ale naštěstí ne z vymáhání. Směnka je dobrá, ale ty náležitosti mohou být problém. Ověření podpisu na směnce mi přijde divné a ještě jsem ho neviděl.
Řešil bych to takto: napsal bych Uznání dluhu s ověřeným podpisem dlužnice a zároveň k tomu vyplnil směnku podle vzoru v odkazu gecca. Alternativně je možné v uznání na směnku odkázat („K zajištění dluhu dlužnice zároveň s tímto uznáním vystavila směnku vlastní na částku … splatnou dne …“), pak podpis na směnce nepůjde zpochybňovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
setapouch

Jak je tu psane, smenka nema presny format, ale ma povinne nalezitosti, napr. oznaceni, ze jde o smenku. Dodatek bez protestu soudu rika, ze na zaklade takto oznacene smenky predlozene soudu po datu splatnosti soud bez odkladu a jakehokoli zkoumani vyda platebni rozkaz potrebny k narizeni exekuce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání