Dominika1991

Máte prosím někdo zkušenost se směnkami?

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenost se směnkami? Jedna slečna mi dluží cca 13 000,–, bohužel však nemáme žádné smlouvy o dlužných částkách. Můj známí právník mi tak poradil, že je dobrá cesta právě směnka. Nemám s tím zkušenost, tak se chci zeptat, kde je možné získat sménku, která je správná (na internetu jsou různé vzory) ? Zdali je potřeba notářsky, nebo jakkoli jinak ověřit ? A samotný výkup – co jsem dohledala na netu – údajně by měla stačit exekutorská firma – přičemž jsem si vědoma, že dostanu opravdu malou částku, ale bohužel asi nemám na vybranou. MOC DĚKUJI VŠEM ZA ODPOVĚDI!

Nejlepší odpověď
gecco

Směnka musí obsahovat … – tady je dobrý vzor (je blbost to ´opisovat´) – http://www.prav­nipraxe.com/smen­ky/index.php?fi­le=vzory/smen­ka-vlastni .
Je velmi vhodné podpis vystavitele směnky (dlužníka) ověřit (ideálně notář, stačí ale i svědek/ci) – není to nutné ze zákona, ale předejdeš tak případným ´tahanicím´ o pravost podpisu.
A DŮLEŽITÉ je, aby směnka obsahovala slova „BEZ PROTESTU“ – jde o to, že takto nebudeš muset případně (složitě, třeba i soudně) prokazovat, že jsi směnku vystaviteli předložila k proplacení a přesto proplacena nebyla.

Další odpovědi
dudu

Pokud je směnka vystavena při splnění níže uvedených podmínek, může být nositelem jejího vyhotovení např. i pytlík od mouky:
Zákon č. 191/1950 Sb. o směnkách a šecích, který patří mezi nejstarší dosud platné zákony, upravuje problematiku směnek a šeků. Směnka je jedním z druhů cenných papírů. Směnku lze rozlišit na směnku cizí (podstata této směnky spočívá v tom, že směnkou cizí výstavce přikazuje třetí osobě tj. směnečníkovi, aby v určitý den a na určitém místě splatila oprávněné osobě tj. věřiteli dohodnutou peněžní částku) a směnku vlastní ( touto směnkou se zavazuje sám výstavce, že určité osobě zaplatí v budoucnu určitou peněžní částku)

Hlada

Směnka nemá přesně stanovenou formu, podpis nemusí být ověřený. Je možné použít vzor z internetu. Otázkou je, proč jste nesepsali smlouvu o půjčce při předání peněz a zda nyní bude chtít dlužnice směnku nebo jiný zajišťovací doklad podepsat. Prodávat nezajištěnou směnku je volovina. Nemá prakticky žádnou cenu. Vymáhat peníze je možné až po vydání směnečného platebního rozkazu.

Pepa25

Zkušenost se směnkami mám, ale naštěstí ne z vymáhání. Směnka je dobrá, ale ty náležitosti mohou být problém. Ověření podpisu na směnce mi přijde divné a ještě jsem ho neviděl.
Řešil bych to takto: napsal bych Uznání dluhu s ověřeným podpisem dlužnice a zároveň k tomu vyplnil směnku podle vzoru v odkazu gecca. Alternativně je možné v uznání na směnku odkázat („K zajištění dluhu dlužnice zároveň s tímto uznáním vystavila směnku vlastní na částku … splatnou dne …“), pak podpis na směnce nepůjde zpochybňovat.

setapouch

Jak je tu psane, smenka nema presny format, ale ma povinne nalezitosti, napr. oznaceni, ze jde o smenku. Dodatek bez protestu soudu rika, ze na zaklade takto oznacene smenky predlozene soudu po datu splatnosti soud bez odkladu a jakehokoli zkoumani vyda platebni rozkaz potrebny k narizeni exekuce.