Bronzový

směnka pravost

Stačí na směnce vytištěné a vypsané ze vzoru na internetu pouze podpis vlastní rukou ?
Doplňuji:
A KDYŽ JE NA SMĚNCE PODEPSÁN JEŠTĚ PŘÍTOMNÝ SVĚDEK ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Náležitosti směnky

Co musí směnka obsahovat přesně definuje zákon směnečný a šekový (č. 191/1950 Sb. )
Dle zákona směnka musí obsahovat:
http://www.pravnipredpisy.cz/…
1.označení, že jde o směnku, pojaté do vlastního textu listiny a vyjádřené v jazyku, ve kterém je tato listina sepsána,
2.bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžitou sumu,
3.údaj splatnosti,
4.údaj místa, kde má být placeno,
5.jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno,
6.datum a místo vystavení směnky,
7.podpis výstavce.

Směnka musí být vždy vydána v písemné formě.
O vlastní směnce, v níž není údaj splatnosti, platí, že je splatná na viděnou.
Není-li zvláštního údaje, platí, že místo vystavení směnky je místem platebním a zároveň místem výstavcova bydliště.
Není-li ve vlastní směnce udáno místo vystavení, platí, že byla vystavena v místě, uvedeném u jména výstavce.
Doplňuji:
možná by Vám postačilo nechat ověřit podpisy na matrice,na obecním úřadu

Zdroj: http://www.julda.cz/2009/05/sm enka-vzor-formular-a-nalezitos ti-smenky/

Další odpovědi:

Bronzový

Nez podepisete smenku (nebo naopak nekdo Vam) dobre si vsechno prostudujte a nejlepe prokonzultujte s pravnikem. Smenecne pravo je na prvni pohled jasne a muze se jevit jednoduse, ale z vlastni zkusenosti vim, ze je dobre vsechno 100x zvazit. Jinak (i kdyz na spravnosti smenky to nic nemeni) doporucuji nechat overit podpis notarsky, nebot tim pri soudnim rizeni odpada uz treba tak jednoducha, ale repeticky se opakujici namitka: "podpis neni muj". A i kdyz pak dukazni bremeno nese dluznik, je to opravdu celkem zdlouhave, pokud dluznik tedy nema vuli platit vcas. Rozmyslete si to dobre, at jste v pozici budouciho veritele, nebo dluznika. vim o cem mluvim a to jsem mela smenku overenou a formalne spravnou a bylo to stejne velice neprijemne vymahani.
Doplňuji:
smenku bych nestahovala z netu ale vyplnila bych formular smenky, ktery se prodava v obchodech (napr.prodejna SEVTu). Nebo kdyz mi poslete kontakt mailem, mohu Vam zaslat kopii (bez detailu) smenky, kterou jsem mela ja a kterou soud uznal za formalne spravnou. Ale opakuji, nez cokoliv podepisete nebo naopak pujcite, rozmyslejte a konzultujte s pravnikem. Krome toho byste mel mit (pokud jste veritel) i uznani dluhu nebo smlouvu. Smenka jako takova je cenny papir, ale neni to dukaz o tom, ze jste penize dluznikovi opravdu dal. BEZ PRAVNIKA ANI RANU!!!

Zlatý

Již jednou jsem na těchto stránkách upozorňoval, že Směnečný zákon je velmi přísný a vyžaduje respektování několika základních ustanovení, či podmínek. Pokud však směnka obsahuje všechny nezbytné náležitosti, může být napsána ručně třeba i na sáčku o mouky! Buďte velmi opatrná, i zdánlivě drobná chyba může mít fatální následky!!

Diskuze k otázce

Bronzový

Luss

uz mi nejde doplnovat k odpovedi. na smenku nikoho jineho proboha podepisovat nenechte!!!! mohl by se taky za jistych okolnosti stat spoludluznikem. Overeni podpisu u notare stoji par korun, a rozhodne se vyplati je investovat!

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.