kreygon25

Směnka – nechce zaplatit dluh – jak postupovat?

Dobrý den. Mám dotaz – nejedná se konkrétně tedy o mě, ale o někoho známého. Má sněmku na 700tis korun od jisté osoby (nebudu zde vypisovat detaily proč,jak,kde,–zbytečný…). Směnka už je velmi dlouhou dobu po splatnosti, s úroky to dělá už skoro milion. Po člověkovi se shlehla zem, není na něj kontakt, nic. Dotyčný je už starší člověk a dost se celkově nevyzná a nerozumí moc věcem, takže můj dotaz. Jak se teď postupuje? Co si pamatuju ze školy, tak by se měl dát k soudu nějaký směnečný příkaz, mě jde ale o to, jestli to zvládnu jako já, obyčejný člověk nebo musím řešit přes právníky. A to je druhá věc – co když i kdyby dotyčného našly a uplatnily, co když je dotyčný nemajetný a nic nemá, to pak právníka, soud atd, budu muset zaplatit ze svého a ve výsledku budu ještě v mínusu? Chtěl bych tomu člověku pomoci, protože jako říct na milion jen tak: co už, to z něj nedostanu, je…hrozný. Samozřejmě bych i já z toho něco měl pak kdybych se o to postaral od něj, tak i o to mi jde ale nechat přece milion jen tak někomu… Ale piznám se, že teda nevím jak se to řeší taková situace, díky.

Nejlepší odpověď
anonym

já bych jí prodal, ale to by jsi z toho nic neměl

Další odpovědi
Hlada

Žaloba na vydání SPR je jednoduchá, k tomu právníka nepotřebujete. Soudní poplatek je 5%. Až rozsudek nabyde právní moci, obrátíte se na exekutora. Majetek mít nemusí. Exekuce na příjem trvá deset let, takže něco by se z dlužníka dostat mělo. Počítejte ale s tím, že ze sebe udělá chudáka, podá si žádost o oddlužení, ta mu bude povolena, čímž se exekuce zastaví. V dnešní době masivní podpory dlužníků není směnka dostatečným zajišťovacím prostředkem.