Cindy

Směnka na viděnou

Mám směnku na viděnou vůči dlužníkovi. V zákoně se píše, že je směnka splatná v okamžiku předložení dlužníkovi. Dlužník se přede mnou cíleně schovává a já nevím, jak dosáhnout svého práva. Poradí někdo s postupem, nebo zajímavý odkaz? Díky..

Nejlepší odpověď
kropitko

Musíte ho co nejdřív sehnat,ale jak to vážně netuším. Nevím jestli jste si v zákoně všiml tohoto:
Směnka na viděnou se stává splatnou v okamžiku jejího předložení k placení – musí být předložena k placení do jednoho roku od data vystavení (výstavce může tuto lhůtu zkrátit nebo určit lhůtu delší). Je tomu tak proto, aby v právních vztazích nebyla dlouhodobá
právní nejistota. Roční lhůta začíná běžet dnem, který následuje po datu vystavení směnky. Pakliže nebude lhůta dodržena, většinou zaniká závazek dlužníka (výstavce) platit.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/vzory_prav­nich_smluv/smen­ka_vzor_zdarma_ke_sta­zeni_nalezitos­ti_smenky_co_mu­si_smenka_obsa­hovat.html

Další odpovědi
Cullinda

Pokud se to vyplatí (hodnota směnky) tak bych na něj podala trestní oznámení.. I kdyby to nedošlo až k soudu, policie si ho může pozvat k „podání vysvětlení“ – třeba se tam uvidíte..

kobyla

Dobrý den. Pomohu Vám vikovajirina@seznam.cz