Slyšeli jste výraz "šamtala bere?

Doplňuji:
Otázku jsem vložil do správné rubriky „hry“,proto že tento výraz se používá v karetní hře mariáš.

Nejlepší odpověď
annas

Sice jste otázku vložil do kategorie Hry, ale třeba vás zajímá výraz z pohledu jazyka. Kde se výraz vzal? Zřejmě jde o oblastní slovo.
V hanáčtině je slovo šamtala odvozené od slovesa šamstat = kulhat, špatně chodit.
Na netu je uvedeno (přeneseně) toto. Protože šamtala kulhá, nic užitečného nedělá, i když kvůlii tomu, že nemůže, proto jen chodí na internet a klábosí, hraje hry a podvádí. Tímto způsobem vyhrává = falešný hráč.

Nahlédla jsem do dalších slovníků.
2. Zřejmě jde o zkomoleninu expresívního výrazu „šantala“ odvozeného od slova „šant“ = podvodník. Slovník spisovného jazyka českého uvádí významy: „muž nevalných povahových vlastností“ a „neseriózní mluvka“. Člověk, který se dovede pootáčet, dovede všechno obstarat jakýmkoliv způsobem.
Doplňuji:
Slova mají i další výrazy, nejen ty, které znáte.

Další odpovědi
hanulka11

u nás se říká.. šamtala -takový popleta

Drap

V mém okolí se neužívá šamtala ale šantala,– člověk kulhající, který špatně chodí, pletou se mu nohy.

Damiana

Myslíš ohledně Čunka? Pak ano.

annas

Barbakane, já karty neznám, ale podle významu slov je to hráč, ktrý podvádí v kartách, to jsem uvedla. Proto jsem navíc vysvětlila, jak slovo vzniklo.

Andělé

Barbakane,V

Andělé

Barbakane,V

Andělé

Barbakane,omlouvám se,pc mě dnes zlobí a seká se,ta potvora mi dnes nedovolila to dopsat,tak na podruhé:
Vy jste se předělal na ženskou?:-D. A že Vám to ale sekne!!:-)))