Zlatý

Slyšeli jste výraz "šamtala bere?

Doplňuji:
Otázku jsem vložil do správné rubriky "hry",proto že tento výraz se používá v karetní hře mariáš.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Sice jste otázku vložil do kategorie Hry, ale třeba vás zajímá výraz z pohledu jazyka. Kde se výraz vzal? Zřejmě jde o oblastní slovo.
V hanáčtině je slovo šamtala odvozené od slovesa šamstat = kulhat, špatně chodit.
Na netu je uvedeno (přeneseně) toto. Protože šamtala kulhá, nic užitečného nedělá, i když kvůlii tomu, že nemůže, proto jen chodí na internet a klábosí, hraje hry a podvádí. Tímto způsobem vyhrává = falešný hráč.

Nahlédla jsem do dalších slovníků.
2. Zřejmě jde o zkomoleninu expresívního výrazu "šantala" odvozeného od slova "šant" = podvodník. Slovník spisovného jazyka českého uvádí významy: "muž nevalných povahových vlastností" a "neseriózní mluvka". Člověk, který se dovede pootáčet, dovede všechno obstarat jakýmkoliv způsobem.
Doplňuji:
Slova mají i další výrazy, nejen ty, které znáte.

Další odpovědi:

Zlatý

u nás se říká.. šamtala -takový popleta

Zlatý

V mém okolí se neužívá šamtala ale šantala,- člověk kulhající, který špatně chodí, pletou se mu nohy.

Zlatý

Myslíš ohledně Čunka? Pak ano.

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Barbakane, já karty neznám, ale podle významu slov je to hráč, ktrý podvádí v kartách, to jsem uvedla. Proto jsem navíc vysvětlila, jak slovo vzniklo.

Zlatý

Andělé

Barbakane,V

Zlatý

Andělé

Barbakane,V

Zlatý

Andělé

Barbakane,omlouvám se,pc mě dnes zlobí a seká se,ta potvora mi dnes nedovolila to dopsat,tak na podruhé:
Vy jste se předělal na ženskou?:-D. A že Vám to ale sekne!!:-)))

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 860
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 473
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.