Slyšeli jste spojení „mít řečí čtyřiapadesát“?Proč to číslo?

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem neslyšela, ale pátrala.
"Proč právě čtyřiapadesát a přesně. Ani o číslo míň, ani o číslo víc. Nikdy jsem neslyšel třia- nebo pětapadesát. Podle slovníku české frazeologie a idiomatiky z roku 2009 má člověk čtyřiapadesát řečí zvláště při teoretizování, uvažování o možnostech a způsobech, jak něco provést, obvykle v kontrastu ke skutečnému výkonu nebo v reakci na příkaz, úkol. Podle mne pak má čtyřiapadesát řečí vždy, když má řečí víc než je zdrávo, snaží se okecat situaci a slova jsou zbytečná.

Nakonec se mi ale podařilo najít docela pravděpodobné vysvětlení. V časopisu Naše řeč z roku 1958 v 9. čísle na straně 248 píše profesor Vl. Šmilauer, že rčení mít řečí čtyřiapadesát, popř. moc řečí čtyřiapadesát, vzniklo podle snáře, kde na „moc řečí slyšeti – ve snu viděti“ se radilo vsadit do loterie číslo 54."

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-mit-reci-ctyriapadesat.html

Další odpovědi
jeremi

Není to poprvé, co na tomto serveru kopírují uživatelé z webu e-kniha.com celé články. Nemám nic proti tomu, aby se zkopírovala třeba hlavní myšlenka a odkaz na stránky, od toho ten nakonec web je, ale kopírovat úplný obsah je vůčí autoru přinejmenším neslušné. admin

Zdroj: www.e-kniha.com

annas

Ad jeremi.

Náhodou jsem narazila na vaši reakci.

Tazatelka vložila odkaz, text je v uvozovkách, takže neporušila autorský zákon.

annas

Reaguji dodatečně, ale ještě blbě.
Popletla jsem, tazatelka je Batali, annas odpovídala.
Omlouvám za přehození tazatela a odpovídající..

Samozřejmě platí, že jsem vložila text do uvozovek a odkaz, takže nejde o porušení autorského zákona, když jsem uvedla citaci. .