Avatar uživatele
anonym

Slyšeli jste spojení „mít řečí čtyřiapadesát“?Proč to číslo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? quentos, fcoop před 4440 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nikdy jsem neslyšela, ale pátrala.
"Proč právě čtyřiapadesát a přesně. Ani o číslo míň, ani o číslo víc. Nikdy jsem neslyšel třia- nebo pětapadesát. Podle slovníku české frazeologie a idiomatiky z roku 2009 má člověk čtyřiapadesát řečí zvláště při teoretizování, uvažování o možnostech a způsobech, jak něco provést, obvykle v kontrastu ke skutečnému výkonu nebo v reakci na příkaz, úkol. Podle mne pak má čtyřiapadesát řečí vždy, když má řečí víc než je zdrávo, snaží se okecat situaci a slova jsou zbytečná.

Nakonec se mi ale podařilo najít docela pravděpodobné vysvětlení. V časopisu Naše řeč z roku 1958 v 9. čísle na straně 248 píše profesor Vl. Šmilauer, že rčení mít řečí čtyřiapadesát, popř. moc řečí čtyřiapadesát, vzniklo podle snáře, kde na „moc řečí slyšeti – ve snu viděti“ se radilo vsadit do loterie číslo 54."

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-mit-reci-ctyriapadesat.html

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
jeremi

Není to poprvé, co na tomto serveru kopírují uživatelé z webu e-kniha.com celé články. Nemám nic proti tomu, aby se zkopírovala třeba hlavní myšlenka a odkaz na stránky, od toho ten nakonec web je, ale kopírovat úplný obsah je vůčí autoru přinejmenším neslušné. admin

Zdroj: www.e-kniha.com

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad jeremi.

Náhodou jsem narazila na vaši reakci.

Tazatelka vložila odkaz, text je v uvozovkách, takže neporušila autorský zákon.

před 3097 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Reaguji dodatečně, ale ještě blbě.
Popletla jsem, tazatelka je Batali, annas odpovídala.
Omlouvám za přehození tazatela a odpovídající..

Samozřejmě platí, že jsem vložila text do uvozovek a odkaz, takže nejde o porušení autorského zákona, když jsem uvedla citaci. .

před 3097 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek