Slyšeli jste spojení "mít řečí čtyřiapadesát"?Proč to číslo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nikdy jsem neslyšela, ale pátrala.
"Proč právě čtyřiapadesát a přesně. Ani o číslo míň, ani o číslo víc. Nikdy jsem neslyšel třia- nebo pětapadesát. Podle slovníku české frazeologie a idiomatiky z roku 2009 má člověk čtyřiapadesát řečí zvláště při teoretizování, uvažování o možnostech a způsobech, jak něco provést, obvykle v kontrastu ke skutečnému výkonu nebo v reakci na příkaz, úkol. Podle mne pak má čtyřiapadesát řečí vždy, když má řečí víc než je zdrávo, snaží se okecat situaci a slova jsou zbytečná.

Nakonec se mi ale podařilo najít docela pravděpodobné vysvětlení. V časopisu Naše řeč z roku 1958 v 9. čísle na straně 248 píše profesor Vl. Šmilauer, že rčení mít řečí čtyřiapadesát, popř. moc řečí čtyřiapadesát, vzniklo podle snáře, kde na „moc řečí slyšeti - ve snu viděti“ se radilo vsadit do loterie číslo 54."

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-se -rika-mit-reci-ctyriapadesat.h tml

Další odpovědi:

Není to poprvé, co na tomto serveru kopírují uživatelé z webu e-kniha.com celé články. Nemám nic proti tomu, aby se zkopírovala třeba hlavní myšlenka a odkaz na stránky, od toho ten nakonec web je, ale kopírovat úplný obsah je vůčí autoru přinejmenším neslušné. admin

Zdroj: www.e-kniha.com

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Ad jeremi.

Náhodou jsem narazila na vaši reakci.

Tazatelka vložila odkaz, text je v uvozovkách, takže neporušila autorský zákon.

Zlatý

annas

Reaguji dodatečně, ale ještě blbě.
Popletla jsem, tazatelka je Batali, annas odpovídala.
Omlouvám za přehození tazatela a odpovídající..

Samozřejmě platí, že jsem vložila text do uvozovek a odkaz, takže nejde o porušení autorského zákona, když jsem uvedla citaci. .

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2813
Zlatý quentos 1343
Zlatý mosoj 1313
Zlatý Drap 988
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 615
Zlatý gecco 590
Zlatý marci1 552
Zlatý Lamalam 513
Zlatý arygnoc 507

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.