KubikS7

Slyšeli jste pověst o hvízdakovi?Nevíte co by to mohlo být? Myslíte si,že někdy existoval nebo ještě existuje?

Má to být druh plaza,který hvízdá. Četl jsem o něm v knize Otomara Dvořáka.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Pozorování tohoto zvláštního hada je popisováno napříč stoletími poměrně shodně. Je tlustý jako lidská paže, žije na stromech, často visí z větví hlavou dolů a číhá na kořist. Podle některých vyprávění i létá, nebo přinejmenším ze stromu skáče. Nejcharakteris­tičtějším znakem hvízdáka je jeho pískání. Vydává hlasité zvuky znějící jako fijú, fijú, fijú.

Barvu mívá různou. Někdy je šedý, jindy hnědý, zlatý, stříbrný, či dokonce duhový. Na hlavě mívá korunku. Proto se mu také říkává hadí král.

Je to jen užovka?
Na zoubek se tomuto hadovi podíval známý český záhadou Otomar Dvořák. A na co přišel? Podle jeho názoru se jedná o obyčejnou užovku stromovou. A hvízdání vysvětluje celkem jednoduše.

Hadi nemají hlasivky, tudíž hvízdat nemohou. Alespoň ne záměrně. Při bližším ohledání hlavy hada objevíte malý otvor, z něhož neustále vystřeluje hbitý jazyk. Když úzkou skulinou projde vzduch, co se stane? Ozve se hvizd. Když se přiblížíte k hadovi, který se začne cítit ohrožen, začne rychleji dýchat, a tedy z jeho tlamy se může ozvat zahvízdání. Ale zcela jistě to nedělá záměrně…

pokračování v odkazu .....

Zdroj: http://zena-in.cz/clanek/had-hvizdak-je-to-jenom-udychana-uzovka/katego­rie/zahady-soucasnosti