Zlatý

Slyšeli jste o tom, že polární záře vydává kromě světla také zvuk?

Doplňuji:
Jak jsem se zmínila, v časopise mě něco upoutá, někdy jsou informace neúplné, proto se zeptám. Jindy vložím otázku s tím, že třeba někoho zaujme. To je ta dnešní:

Navzdory četným tvrzením je polární záře pouze světelný jev. Její nejnižší vrstva bývá asi 60 kilometrů nad povrchem Země a v této výšce je atmosféra příliš řídká na to, aby dolů na zem přenášela jakékoli zvuky.
Lidé, kteří "hlasy" polární záře slyšeli, se zřejmě stali obětí hrobového ticha, které v oblastech výskytu tohoto jevu - například na Aljašce či na severu Skandinávie – často panuje. V naprostém tichu totiž může mozek za zvuky považovat i elektrické impulzy přicházející z očí.

Terryle, prosím, nezapomeňte poslouchat.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Tak to je zajímavý. V prosinci se jedu podívat na polární kruh, tak snad budu mít štěstí a nějak hezky ji uvidím... a snad i uslyším :o) Ověřím to na vlastní uši a dám vědět! :o)
Doplňuji:
Annas: Provedu!
ale za předpokladu, že mi budete tykat, pokud Vám to nevadí :o) pořád si na vykání ne a ne zvyknout a na internetu mi to přijde ještě divnější než při normální komunikaci...

Další odpovědi:

Zlatý

Jednou jsem o tom četla a našla jsem stručný popis co to způsobuje Výskyt polárních září se váže na jedenáctiletou periodu a vykazuje souběh se slunečními skvrnami. Nejasnosti však panují kolem toho, zda polární záři doprovází praskavý či svištivý zvuk – druh kosmické statiky.

Zdroj: http://www.21stoleti.cz/view.p hp?cisloclanku=2010012111

Zlatý

Ne ,neslyšel.Je to pro mě nová informace,tedy pokud je pravdivá.Jde možná o to,jestli případné zvuky které vydává, slyší i pozorovatel na zemi.
Nebo zvuk vydává jen za určitých podmínek.
Ta,kterou jsem viděl já,byla bez zvukového efektu.

Doplňuji:
Annas, potěšila jste mě tím,že když jsem nic neslyšel,nebylo to tím,že jsem hluchý.

Bronzový

Ano slyšela - v serílu "Trucky na ledě" o tom hovořili, že ji opravdu slyší. Asi zaleží na tom jak daleko od ni jsme.

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Terylle, dobře. Beru.

Zlatý

Terryle

:o) to mě moc těší!

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2730
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 961
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 481

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.