annas

Slyšeli jste o tom, že polární záře vydává kromě světla také zvuk?

Doplňuji:
Jak jsem se zmínila, v časopise mě něco upoutá, někdy jsou informace neúplné, proto se zeptám. Jindy vložím otázku s tím, že třeba někoho zaujme. To je ta dnešní:

Navzdory četným tvrzením je polární záře pouze světelný jev. Její nejnižší vrstva bývá asi 60 kilometrů nad povrchem Země a v této výšce je atmosféra příliš řídká na to, aby dolů na zem přenášela jakékoli zvuky.
Lidé, kteří „hlasy“ polární záře slyšeli, se zřejmě stali obětí hrobového ticha, které v oblastech výskytu tohoto jevu – například na Aljašce či na severu Skandinávie – často panuje. V naprostém tichu totiž může mozek za zvuky považovat i elektrické impulzy přicházející z očí.

Terryle, prosím, nezapomeňte poslouchat.

Nejlepší odpověď
Terryle

Tak to je zajímavý. V prosinci se jedu podívat na polární kruh, tak snad budu mít štěstí a nějak hezky ji uvidím… a snad i uslyším :o) Ověřím to na vlastní uši a dám vědět! :o)
Doplňuji:
Annas: Provedu!
ale za předpokladu, že mi budete tykat, pokud Vám to nevadí :o) pořád si na vykání ne a ne zvyknout a na internetu mi to přijde ještě divnější než při normální komunikaci…

Další odpovědi
hanulka11

Jednou jsem o tom četla a našla jsem stručný popis co to způsobuje Výskyt polárních září se váže na jedenáctiletou periodu a vykazuje souběh se slunečními skvrnami. Nejasnosti však panují kolem toho, zda polární záři doprovází praskavý či svištivý zvuk – druh kosmické statiky.

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2010012111

vagra

Ne ,neslyšel.Je to pro mě nová informace,tedy pokud je pravdivá.Jde možná o to,jestli případné zvuky které vydává, slyší i pozorovatel na zemi.
Nebo zvuk vydává jen za určitých podmínek.
Ta,kterou jsem viděl já,byla bez zvukového efektu.

Doplňuji:
Annas, potěšila jste mě tím,že když jsem nic neslyšel,nebylo to tím,že jsem hluchý.

kvikal

Ano slyšela – v serílu „Trucky na ledě“ o tom hovořili, že ji opravdu slyší. Asi zaleží na tom jak daleko od ni jsme.

annas

Terylle, dobře. Beru.

Terryle

:o) to mě moc těší!