annas

Slyšeli jste o tom, že někomu snad zešediví vlasy po prožitém šoku? Je to pravda?

Prý Marie Antoinetta měla hrůzou zešedivět během noci před popravou.

Nejlepší odpověď
baghira

Ludvík Souček v knize Obrazový opravník obecně oblíbených omylů píše:

Vlasy nemohou náhle zešedivět ani po sebestrašnějším zážitku a všechny hojné zprávy o tom jsou mylné. Zdravý vlas má v nitru pigmentovou dřeň, tzv. osový válec – šedivý vlas dřeň postrádá a vzduch v jeho nitru odráží světlo, takže se pak vlas zdá „stříbrný". Neexistuje možnost, jak by mohla z vlasu náhle zmizet dřeň – možné je toliko přerušení její tvorby a další dorůstání vlasu šedivého. To se opravdu může po prudkých hnutích mysli, vyčerpání nebo těžké nemoci stát.

K náhlému zešedivění dochází velmi zřídka a jiným způsobem. Při vysokých nárocích na nervovou soustavu se může objevit náhlé vypadávání vlasů a vousů, nejčastěji na omezených místech pokožky. Je to tzv. allopecia areata, čili místní holohlavost. Vzácněji postihuje vypadávání vlasů a vousů celou hlavu nebo dokonce celé tělo (allopecia totalis), nebo se týká jen „živých" vlasů s dření. Vypadají-li – viníkem je patrně cévní křeč zamezující přítok krve do vlasové cibulky – uplatní se šedivé vlasy, které se až dotud celkem nenápadně skrývaly mezi ostatními.

Další odpovědi
dědapetr

U naší firmy elektrikář dostal zásah elektrickým proudem,byl černovlasý a když se vrátil z nemocnice tak mel úplně bílé vlasy a i obočí i vousy.Když ho zasáhl proud to sem neviděl,až když se vrátil z nemocnice tak přišel opravit stroj a tak nám to říkal jak se mu to stalo.Nevím ale jestli nekecal.

anonym

Ano,je to možné.Sice jsem nebyl přímým účastníkem,ale když jsem v 70 letech pracoval na šachtě,měli jsme na šichtě chlapa,který přežil zával a po něm zešedivěl.Byl to člověk,který se nebál znovu fárat a pokud vím,ještě žije.

Deli

Mně vyprávěl táta, že řidič v jejich firmě zešedivěl po nehodě, kterou jen náhodou přežil. Podle něho prý za pár dnů…

johana 56

Ano,stalo se to přímo v naší rodině.