Sandy

Slyšeli jste o Regiojet?

Jedná se asi o první společnost, která bude dělat konkurenci Českým drahám. Už jste slyšeli o nich slyšeli? Jaký je Váš názor? Myslíte si, že s nimi budete cestovat? A kdyby ceny jízdenek byli o něco vyšší než u ČD, byli byste ochotni si připlatit kvůli lepšímu komfortu?

Nechci nikomu dělat reklamu, ale musím uznat, že (slibovaná) nabídka služeb ve vlaku se ani s ČD nedá srovnávat… :) Jelikož patří k Student agency, tak doufám, že nezklamou :)

Nejlepší odpověď
suaeda

Jezdím často se Student Agency takže jsem si nabídku přečetl v jejich palubním časopise. Zatím mohu posoudit autobusové spojení, které je rychlé, kvalitní a i o trochu levnější. Problém u všech Vanžurovo služeb je „Pragocentrismus“. Žádné spoje nejsou vedeny mezi krajskými městy. Vše vede jen po lukrativních spojích do Prahy. A jak je vidět u vlaků bude to samé. Služby budou jistě výborné a konkurenční proti ČD, ale jen pro Prahu. Pro mimopražšké pokud nebudou cestovat do hlavního města to nemá žádný význam.
Doplňuji:
Pro Dědu Loudu. Moje poznámka nebyla namířena proti Praze, ale na fakt, že žádná linka nejezdí mimo ní. Např. Liberec – Hradec – Ostrava, nebo Brno – Budějovice atd. Prostě a jednoduše firma ač z Brna vyzobala jen lukrativní spoje a na ostatní kašle. Takže ostatní dopravci buď budou zajišťovat i méně ziskové trasy, nebo nebudou a v tom případě postupně zanikne meziměstká doprava a zůstane jen ta směrem k Praze.

Další odpovědi
Děda Louda

To snad zná každý. Těšíme se na využívání jejich služeb.
Doplňuji:
Pro suaeda: Sídlem firmy je Brno. Mluvíš tedy o brnocentrizmu.

anonym

Poučená veřejnost sleduje už léta trvající boj s molochem ČD, které mají monopol, dostávají obrovské dotace od státu a dělají všemožné překážky, aby si na svůj píseček nikoho nepustily.
Nicméně máš zřejmě nějak zkreslené informace.

  1. Plánované kalkulace mají být nižší, či nejvýše stejné jako stávající a to bez tak markantní státní podpory.
  2. Ad suaeda – nejedná se o žádnou neoprávněnou preferenci Prahy.

Tady rozhodují prosté zákonitosti infrastruktury, vždyť i ČD se zaměřují na nejzatíženější tahy, kde cestuje nejvíce pasažérů a tudíž se prodá nejvíce jízdenek.
A ještě jedna významná okolnost, jíž jsi možná z neznalosti opomenul. Regiojet se spolu se 3 dalšími uchazeči pokušeli uzavřít smlouvy s jednotlivými kraji už před 4–5 roky, ale díky kmotrům a posléze neochotě hejtmanů ČSSD, byli evidentně diskriminováni a nevybíravě vytlačeni z trhu.
Takže společně s dědou Loudou apeluji, příště opatrně s otřepaným klišé o pragocentrismu. Tato nota byla hrubě zneužita už při rozpadu federace se Slovenskem. Nebo, že bys měl tak krátkou paměť?