Pomelo74

Slyšela jsem,že se slunci říká Oskar.Proč?

Nejlepší odpověď
annas

Je možné, že pojmenování oskar může souviset s původním významem jména Oskar, staroindicky Osgar, tj. v překladu Bůh (Os) a (Gar) kopí. Slunce stvořil bůh, kopí je nejstarší bodná zbraň, jakási „prodloužená“ boží ruka – podobnost – stejně ostré a bodající jsou sluneční paprsky ..

Jedna z možností… Net

Další odpovědi
anonym

Spíše řídce se vyskytuje tenhle příměr, ale o vzniku se lze jen domýštet.
Třeba nějaký konkrétní Oskar, který se stále usmíval jako sluníčko nebo určitá povědomá souvislost se zvukomalebností toho slova, anebo i velké O na začátku evokující kulatost slunce a také možná jen důsledek nějaké dětské hravosti se slovíčky.

dědapetr

V Brněnská hantýrka oskar = slunce a používá se i jinde.
http://pamato­vak.cz/synony­mum/oskar-slunce

Drap

Říká, ale vůbec netuším proč.

pokazdejinak

… to slyším prvně :)

my mu zase říkáme mozol… např. když je pod mrakem, tak řekneme ::mozole, vylez:: :)

baghira

Možná souvislost slunečního svitu se zlatým leskem známé filmové ceny?

http://4.bp.blog­spot.com/_zOEq­dpdJi8s/TRgKLoj­xF0I/AAAAAAAA­AFU/wPadzB6qeh­w/s1600/oscar­.jpg