Natee

Slyšela jsem, že se někdo bojí, aby u nás v budoucnu nebyl komunistický režim.

Politiku nesleduji; proč se obávají? Kvůli čemu by sem měl přijít?
Doplňuji:
Vyřeší se něco útěkem do zahraničí?

Nejlepší odpověď
venkovan

Není třeba se bát nějakého komunistického režimu, ale je třeba se bát totalitního režimu. Ve své podstatě se mu ale nevyhneme. Tak jak budou docházet zdroje neobnovitelných surovin, bude nastupovat nějaký politický systém, který bude určovat kolik a co kdo smí. Bude to odůvodňovat nedostatkem surovin a potřebou zajistit, aby bylo pro všechny. Jen nějak zapomenou, že někteří budou mít nárok na víc, protože ti to musí koordinovat. A ten někdo postupně prosadí svoje výhradní postavení.
Je to celkem logická vize, která vychází z reálného chování jedinců a společnosti. Jen je otázky kdy to přijde a v jaké formě.

Další odpovědi
anonym

Komunismus jako takový tady nikdy nebyl.Komunismus by měla být diktatura proletariátu .U nás se pokoušela vládnoucí komunistická strana o reálný socialismus a v některých letech (šedesátá léta minulého století) o tzv.socialismus s lidskou tváří,což bylo období mírného uvolnění,ale okupací spřátelených armád byl konec těmto trendům a nastaly prověrky,tuhá cenzura,utahování režimu,vyhazovy ze zaměstnání atd.Komunismus i socialismus jsou režimy,které se neslučují s demokracií. Za toho bývalého režimu bylo trestným činem opuštění republiky,nebyla svoboda slova,bylo trestným činem i vlastnictví valut,neexistovaly demokratické volby atd.bylo toho hodně,co mi dnes rozhodně nechybí.Nechápu tvůj dodatek,jaký útěk do zahraničí? Dnes si můžeš beztrestně odjet kam chceš,nikdy tě na pohraničních drátech nezastřelí…:D

arygnoc

ja si myslím, že už sa niet čoho báť.
Doplňuji:
a posledný nech zhasne.

mosoj

No ano je to jako v té pohádce. Něčím se děti strašit musí. Zatím jim to oblbování lidí vycházelo, ale už to asi většina pochopila.

Jenom ta skutečnost že 10–15 % lidí v tomto státě volí komunisty a ostatní strany si dají do vínku že s nimi nepůjdou do koalice. To není demokracie !!
Když tak ji měli hned po sametu zakázat ( ani to by nebylo demokratické), ale to nešlo udělat, protože by museli zakázat sami sebe, jako osoby které nemohou vkročit do politiky !!!

Kohut57

Komunismus u nás nikdy nebyl, byl to reálný socialismus. Mnohé prvky se rychle vrátí, ale spíše budou v zemích , kde nebyl socialismus. Zejména USA a západní Evropa . U nás jsme propásly možnost třetí cesty po roce 1989. Teď máme možností méně , protože nám, jako národu už moc nepatří. Možná je cesta Islandu nebo Argentiny či Řecka. Určitě se bude znárodňovat strategický průmysl a energetika. My jsme ale tak dokonale vykradený , že budeme platit i za houby v lese, aby byly pro mocné zdroje, ať to bude kdokoli. Spíš bych se bál války.
Doplňuji:
Oprava: propásli a další interpunkce, omlouvám se

Sůwa

To jako, že by si to pro velký úspěch zopakovali ? 🙂 Budou ale muset ještě chvíli počkat, až zas bude co znárodňovat 🙂.
Útěkem se moc nevyřeší, všude je chleba o dvou kůrkách a tady jsi aspoň doma.

anonym

Natee, já už mám obavy ze všech režimů, které touto zemí prošly. Zatím pořád čekám na ten, který začne dělat pořádky s tím svinčíkem, který se tu zakořenil v postkomunistické éře. A že toho je pěkná hromada.
Nic se nevrací, ani komunizmus by nemohl přijít v podobě, v jaké tu byl v minulosti.
Doplňuji:
Určitě se útěkem do zahraničí vyřeší hodně. Jenom je otázka, kdo tam vlastně bude utíkat a proč.

Mapel

Není důvod se bát režimu jako takového, ale lidí kteří jsou v jeho čele. Ti totiž dělají celou politiku.

mojitek

Proč by se měl člověk bát?Horší situace než je tady a teď je snad jenom na Ukrajině a v Somálsku.