simonka

Slyšela jsem, že nemusíme platit sociální, zdravotní ano

Kamarádka podiká na ŽL – platí sociální pojištění a zdravotní, to ze zákona musí, ale nyní slyšela, že nemusí platit sociální, jak to je, poradí???

Nejlepší odpověď
mosoj

Sociální pojištění se je složeno ze tří položek

  1. důchodové pojištění
  2. nemocenské pojištění
  3. příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

Nemusíte být povinně účastna pouze nemocenského pojištění.

% složení celého sociálního pojištění je zde : http://www.fi­nance.cz/dane-a-mzda/informace/so­cialni-pojisteni-osvc/sazby/

Minimální výši pojištění musíte platit i když jste ve ztrátě.

To platí když je podnikání jako hlavní pracovní poměr.
Pokud je podnikání jako vedlejší pracovní poměr to jest. máte pracovní poměr nebo jste student platí se sociální pojištění až od výše zisku cca 56 900 Kč ( hranice 56 900 platila pro rok 2010 – pro letošek je zase o něco vyšší).

Další odpovědi
tom004

Musí platit oboje.Vyjímka,ne­platit sociální,skon­čila,jestli se moc nepletu,v roce 2005.
Tady je to vysvětleno.

http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/osvc-danove-priznani-socialni-zdravotni-pojisteni/

misa-radilka

Jestli je kamarádka podnikající studentka – ano, skutečně nemusí platit sociální pojištění. Taky studuju a podnikám (poslali mi normálně dopis, kolik a kam mam platit SP), nedávno jsem byla na sociálce, přinesla jsem jim potvrzení o studiu a paní mi to tam zrušila. Nic víc nechtějí. Jestli má ŽL a není studentka, ať kouká platit. Vyřiď jí to ;) Jestli ale přesáhne pak určitou částku, kterou si vydělá (a ta je pro každý rok jiná), tak pak se zálohy počítaj. Jestli je teda studentka a dělá to na vedlejší činnost, tak…a víš co… nastudujte to holky tady ;)

Zdroj: http://www.eu­roekonom.cz/pod­nikani-student2.php

Drap

Samozřejmě že nemusí. Musí ale počítat s tím, že jí bude dopočítáno zpětně, včetně tučného penále.

Deli

Pokud je kamarádka ve ztrátě…
Ale bohužel to pozná na důchodu.