Avatar uživatele
Drap

Slyšel někdo z vás již větu :„Ať jedí koláče“?

Odkud pochází? Je to z historie ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, johana 56, briketka10, gagaga, da ny před 3170 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Slyšela jsem ji již kdysi dávno ve škole. Nedávno na ni narazila v Knize všeobecné nevědomosti, autoři John Lloyd a John Mitchinson.

Věta se údajně vztahuje k r. 1789 k době VFBR, když se pařížská chudina bouřila, že nemá chleba. Královna Marie Antoinetta na to reaguje – buď z bezcitnosti nebo z hlouposti či jako pokus o vtip – ať si vezmou či jedí koláče.

  1. Možná to není pravda, protože tehdy se ve Francii pekly briošky, bílé pečivo podobné chlebu, takže se příliš od chleba nelišilo. . Takže mohlo jít o laskavost královny – tak jim dejte něco dobrého.
  2. Autorem mohl to být někdo jiný, dnes se již nedovíme. Někdo si mohl vymyslet kvůli propagandě.

Takže pověst se šíří, zda jde o pravdivý výrok, se už asi nedovíme.

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ten který je, briketka10, quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
lexx

Marie Antoinetta…a víte jak dopadla ? vygooglujte si na netu, to pro výstrahu našim mocipánům z vlády co plebsu kážou vodu a sami chlastaj drahé víno, dějiny se opakují

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Tu větu jsem nikdy neslyšela. „Nejezte ty koláče dokud nevystydnou!“ jsem slyšela mnohokrát.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vím,že to byl nějakej seriál.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ptáč

Ať tedy jedí koláče, jak píše Annas. Ve mě to evokovalo něco jiného; vyfasujete pláštěnky, abyste nemuseli venku moknout. Nebo, dnes můžete odejít domů dřív, ale až bude práce hotova.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek