Drap

Slyšel někdo z vás již větu :„Ať jedí koláče“?

Odkud pochází? Je to z historie ?

Nejlepší odpověď
annas

Slyšela jsem ji již kdysi dávno ve škole. Nedávno na ni narazila v Knize všeobecné nevědomosti, autoři John Lloyd a John Mitchinson.

Věta se údajně vztahuje k r. 1789 k době VFBR, když se pařížská chudina bouřila, že nemá chleba. Královna Marie Antoinetta na to reaguje – buď z bezcitnosti nebo z hlouposti či jako pokus o vtip – ať si vezmou či jedí koláče.

  1. Možná to není pravda, protože tehdy se ve Francii pekly briošky, bílé pečivo podobné chlebu, takže se příliš od chleba nelišilo. . Takže mohlo jít o laskavost královny – tak jim dejte něco dobrého.
  2. Autorem mohl to být někdo jiný, dnes se již nedovíme. Někdo si mohl vymyslet kvůli propagandě.

Takže pověst se šíří, zda jde o pravdivý výrok, se už asi nedovíme.

Další odpovědi
lexx

Marie Antoinetta…a víte jak dopadla ? vygooglujte si na netu, to pro výstrahu našim mocipánům z vlády co plebsu kážou vodu a sami chlastaj drahé víno, dějiny se opakují

Lamalam

Tu větu jsem nikdy neslyšela. „Nejezte ty koláče dokud nevystydnou!“ jsem slyšela mnohokrát.

anonym

Vím,že to byl nějakej seriál.

ptáč

Ať tedy jedí koláče, jak píše Annas. Ve mě to evokovalo něco jiného; vyfasujete pláštěnky, abyste nemuseli venku moknout. Nebo, dnes můžete odejít domů dřív, ale až bude práce hotova.