Složil jsem text na známou melodii. Jak je to s autorskými právy?

Nejlepší odpověď
chudst

Zaprve: ma dana melodie autorska prava? (Ne vsechny pisnicky maji autorska prava.)

Zadruhe: dokud to nebudete publikovat za penize, nikdo vam za to nic nerekne. Je to neleaglni? Ano, striktne pojato ano, ale jak rikam – nikdo vam za to nic nerekne, ani kdyz to date na youtube, apod. Jen doporucuju uvadet zdroj hudby a nevydavavat za vlastni (i kdyz to bude „vsem“ jasne, o jakou hudbu jde).

Další odpovědi
simsalabim

No, zase na druhou stranu – víte, kolik je na světě parodií? A ty se taky dělají na stejnou hudbu… takže i když by to porušovalo autorská práva, asi to nijak zvlášť nikomu nevadí :).

Michal Kole

No pokud jde o nějakou slavnou,známou, drahou kapelu tak je žaloba pravděpodobnější.

Malé kapely jsou rádi, že se Vám hudba líbí a maximálně Vás napomenou. Oni nemají peníze na zbyt a soudy trvají dlouho, jsou potřeba soudní znalci a to kapelu stojí peníze, které můžou vrazit do koncertů, když prodej CD klesá a přes net se v ČR hudba neprodává a jinak než koncerty si kapela nevydělá. Malé kapely v rádiích moc nehrají.

Velké kapely holt mají vlastní právníky a ti mají čas se zabývat soudy.

Já mluvím o kapelách, ale spíš myslím produkční společnosti, těm jde hlavně o peníze. Členové kapely májí z koncertu pár procent, a nejvíce shrábne produkční společnost.

Ani ne o tu hudbu, ale spíš o to, aby se zviditelnili, marketing a tím ukázali jak je jejich hudba kvalitní, že ji musí tak tvrdě chránit.

Možná to je trochu nesmyslné co jsem napsal, ale lépe to popsat neumím.