WH15

Slovosled a jeho vliv na význam věty

Slovosled = pořadí slov. Jaký má vliv na význam věty. Dík.

Nejlepší odpověď
www

DÚ?
Často naprosto zásadní. Nesprávný slovosled může zcela změnit význam sdělení.

Další odpovědi
annas

Český slovosled je celkem proměnlivý, ale přesto jej ovlivňují některé činitele.

1. Aktuální členění větné
Zřejmě jste se ve škole učili, že existuje východisko a jádro. Východisko = to, co je známé, co vychází ze situace, jádro = hlavní, nová část výpovědi. Subjektivní x objektivní pořádek slov
Návaznost mezi jednotlivými odstavci atd.

2. Gramatický – sounáležitost mezi jednotlivými větnými členy

Základní typ slovosledu je . podmět – přísudek – předmět. Používá se zejména v neutrálních sděleních. Mohlo by dojít k nedorozumění – např. Slovensko porazilo Česko v hokejovém zápase – kdo koho porazil? Proto je vhodnějí užít pasívum – Česko bylo poraženo Slovenskem.
postavení větných členů: přívlastek shodný, neshodný, přednost 3. p. před 4. p. V současnosti se chybuje v postavení příslovce – vzor angličtiny – dává se chybně na konec věty.

3. Zvukový, rytmický
postavení příklonek, předklonek , krátké tvary zájmen, mimovětné spojky. Správné kladení otázek – rovněž se chybuje.

Kdo vyhrál zápas? x nesprávně Zápas vyhrál kdo?
Doplňuji:
Při čtení jakéhokoliv textu by nás neměly rušit žádné jazykové „nedokonalosti“, které nás donutí přestat číst, vrátit se a větu si přečíst ještě jednou – něco není úplně v pořádku…

Pravopisnou chybu většinou rychle objevíme, jdeme dál, ale mnohem horší jsou stylistické nedostatky, která snižují srozumitelnost. Někdy třeba i špatně umístěná čárka může změnit význam.

To, co ovlivňuje slovosled, jsem uvedla, nejvýznamnější je aktuální členění větné, i když ostatní ukazatele nelze podceňovat.

Vl. v., podel mluvnilce CJL