Retko

Slovo prťousek…

Znate etymologii, nebo kořen, nebo presnejsi vyznam?

Nejlepší odpověď
annas

Prťák, prťousek (zdrobnělina) má původ v jazyce indoevropským (kořen per- s významem „letěti“. Dalšími jazykovými změnami vzniklo slovo ve valašském pratať, zahánět“, odklízeti (v slovenštině znamená pratať odklízeti). Zvratné slovenské pratať sa znamená „cpáti se (někam), kliditi se“.
Další jazykové změny způsobily oslabení základu na prt-.
Nacházíme další význam „nakládati na někoho, namáhati někoho“ význam „nakládati na někoho, namáhati někoho“.Odtud lehce přejdeme k významu „námaha, práce. V češtině máme zachováno jen odvozené a významově posunuté prtati, látati (obuv), prták (a prták s expresivním ť), švec, spravující starou obuv. Takže prťoušek je ten, kdo se málo namáhá, kdo kdo málo pracuje. I když je to již jinak.
Odpověď je trochu delší, protože Tě zajímá i původ slov a jejich význam.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3433

Další odpovědi
Vicky

prťousek je někdo hodně malý. Kdyby ti někdo řek : Ty si ale prťousek ! bhihih