mrblackwell

Slovo Jezte(jíst)

Dokážete mi někdo prosím vysvětlit podle jakého pravidla a nebo proč se píše ve slově jezte zdravě Z a ve slově jíst zdravě S ? Předem děkuji za odpověd´

Nejlepší odpověď
annas

Způsobeno hláskovými změnami v období praslovanštiny a staročeštiny. Změny se srovnávají s jazykem staroslověnským – zkoumá historická mluvnice. Budu stručná.

Původní sloveso bylo v infinitivu jasti (dnes jísti – hláskové změny), já jiem (opět hlásková změna – já jím). Rozkazovací způsob ve staroslověnštině – jažd6, v pračeštině pak došlo k zániku jerů, tedy jažd. Později se žd změnilo na zj a nakonec vzniklo -z-. Rovněž došlo k přehlásce „a“ v „e“ – jaz – jez… Proto píšeme jez, jezte…
Stejně věz, viz …

Další odpovědi
tom004

Vysvětleno v odkazu.

Zdroj: http://de.wik­tionary.org/wi­ki/j%C3%ADst_%28Kon­jugation%29

Syd

Tom004: Vážně?? A kde prosimvás?

janesis

Asi jsem cip ale ten odkaz mi taky nic nevysvětlil, ale jen jsem v něm viděla to co už vím a co je i zadáním v otázce…:-\