neznaboh

Sloveso nakazit – jak na něj?

Jak použít sloveso „nakazit“ v této větě:
Ty sem furt chodíš nemocný a neustále nás „…“ svými nemocemi.

Jaký bude správný tvar tohoto slovesa mezi uvozovkami?

Nejlepší odpověď
annas

Větu jste chybně formulovat. Jednak „furt“ je nespisovné jednak sloveso „nakazit“ je dokonavé, takže vyjadřuje děj ukončený. Vy máte ve větě děj opakovaný, změnit stylizaci.

Jedna z možností: Ty sem stále (pořád) chodíš nemocný a neustále nás infikuješ, (přenášíš nákazu).

Jinak tvar slovesa – ty nakazíš
Ty sem stále (pořád) chodíš nemocný , až nás jednou nakazíš. .

Ale může mí i význam nedokonavý,

Ty sem stále chodíš nemocný, dokud/pokud pokud nás nenakazíš – děje není ukončený, tedy do tedy doby, než budeme nakaženi.

Další odpovědi
zjentek

„infikuješ“
Doplňuji:
Huxa: rychlejší is my second name ,)

zzzzz

Furt bych tam raději nepoužila:-)))) Jinak souhlas se Zjentkem:-))

anonym

Blbost! nakazit – jednou – dokonavé sloveso! Není možné, aby bylo nedokonavé – nikdy, nikde…

huxa

infikuješ.
Doplňuji:
byl jsi zjenteku rychlejší 🙂

bolak

Jó, to je důležitý vědět, ebola za humny, teď se ti to bude hodit :)

„Ty sem furt chodíš nemocný a neustále nás svými ebolami…“

marci1

Já bych volila variantu : "Ty sem furt chodíš nemocný a vždycky nás nakazíš svými nemocemi. " 🙂

anonym

…nakažuješ…
Ale použil bych jiný výraz (viz Zjentek) a nebo opis, např. …neustále na nás své choroby přenášíš…

annas

Před „až“ patří čárka. Nikoliv nevědomost, ale blbost. 🙂