Nikikalu

Slovenští studenti u nás v ČR studují zadarmo. To existuje nějaká smlouva? Jak je to jinde?

mezinárodní studium

Nejlepší odpověď
dudu

Vnímejte prosím můj příspěvek coby jakési vyjádření, nikoliv přesné sdělení o stavu věcí. Ano, v rámci mezivládních dohod na slovenských vysokých školách se běžně vzdělávají naši studenti a naopak.
Ovšem existuje zde značný nepoměr a vyskytuje řada názorů na daný stav. Především je třeba si povšimnout, že Slovensko má obecně příliš vysokoškoláků, byť je pak tradiční, že jich většina po ukončení studia pracuje u nás, ovšem posléze spíše kdesi na Západě. Podle vyjádření řady mých bývalých kolegů a absolventů např. Baťovy university, slovenští studenti vystupují jako uzavřená společnost a jednají docela vypočítavě.
Obdobné nežádoucí anomálie jsou ovšem registrovány také při anylýzách vlastního vyššího vzdělávání. Např. kapacita a výstupy teologických fakult téměř čtyřnásobně převyšují reálnou potřebu církve. V této souvislosti pak většina studentů časem přechází např. na studium filosofie a „skrytě“ tak vzniká nadbytek absolventů této kategorie.
Závěrem chci ještě lapidárně konstatovat, že máme příliš vysokých škol, na kterých sedí přespříliš studentů i nevalné kvality a tato zařízení pak produkují ve velkém rozsahu podprůměrné absolventy.

Další odpovědi
www

Všeobecně všichni Slováci u nás se řídí spíše dohodami ČR/SR, než mezinárodními smlouvami, běžnými v EU.

anonym

Je to na základě dvoustranných mezivládních dohod, jež jednak navazují na kontinuitu legislativy před rozpadem ČSFR, ale rozhodující je jazyková příbuznost, kdy Slováci mohou chodit na české přednášky a naopak.
Viz podobná otázka v odkazu:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovaci-na-ceskych-vs