Dismas

Proč jsou slovenská města pojmenovaná po národních buditelích hlavně v maďarských oblastech?

Například Štúrovo, Hurbanovo, v minulosti i Čalovo a Šafárikovo (akorát Kolárovice jsou výjimka). Je to náhoda, že jsou hlavně v oblastech se silnou maďarskou menšinou, nebo je to cílená provokace Maďarů?

Nejlepší odpověď
led

1 – Najprv pre informáciu nášho starého známeho BAN užívateľa a dnešného užívateľa Dismas Slovensko sa nachádza zemepisne v strede Európy. Umiestňovanie otázky s témou Slovensko do kategorie Cestování – Asie považujem za cielenú provokáciu tohto užívateľa, nie obyčanú detskú neznalosť.
Nehovoriac o opakovaní svojich naivnoprovokačných otázok.
2 – Po skončení 1.svetovej vojny a rozpade Rakúsko – Uhorského cisárstva na tomto území vzniklo v rámci obrodeneckého hnutia a tzv.Wilsonovho plánu niekoľko samostatných štátov, ktorých hranice boli tvorené nie na základe regionálnych, národnostných oblastí, ale na základe politických prepojení a zemepisných spojení. Medzi iným aj časť československo-maďarskej hranice napríklad bola vytvorená tokom rieky Dunaj, bez ohľadu na národnostné väzby.
V časoch povojnového obrodeneckého hnutia, ale v hlavne v tom čase síliaceho ľudáckeho hnutia Andreja Hlinku sa začali vyvíjať tlaky na poslovenčovanie, nielen názvov obcí, zemepisne významných bodov, ale a to hlavne v 3.dekáde XX.storočia, aj /miestami aj násilné/ premenovávanie-poslovenčovanie mien a priezvisk obyvateľov.
Dnes sa niektoré pomenovania obcí vrátili k pôvodným názvom.
Maďarčina v tejto oblasti je nielen pre svoju pôvodnú prevažne maďarskú časť obyvateľstva, ale aj, čo už pre mladších je menej známe, vákuum po vysťahovaní maďarského obyvateľstva v rámci Benešových dekrétov, zaplnili tzv Re-Slováci – repatrianti zo slovenských oblastí Maďarska, Juhoslávie a Rumunska, kde sa hovorilo bežne po maďarsky a len doma po slovensky. Mnohí ich potomci sa dnes vyhlasujú za Maďarov

Další odpovědi
dudu

Protože se jedná o území zabraná po první sv. válce býv. Uhrám a města byla v rámci obrozenectví přejmenována. Dodnes se tam však hovoří převážně maďarsky.

Šidlo

určite je to provokácia.....len sa o tom nehovorí