WH15

slova podřazená a slova souřadná

Jaký je mezi nimi rozdíl? Napadla mě možnost, ale nejsem si tím jistý, tak zeptat se bude nejlepší. Díky

Nejlepší odpověď
annas

Otázka již byla položená. Vysvětlovala jsem.

Rozlišujeme slova nadřazená, souřadná a podřazená. .

Slova nadřazená – hypernomyna – obilí
s. podřazená – hyponyma – žito, pšenice, oves
s. souřadná, kohyponyma – žito, pšenice, oves jsou ve vztahu k sobě na stejné úrovni.

Švestka, jablko, hruška – souřadná slova, Nadřazeným pojmem je ovoce.

Nevím, zda znáte pojmenování cizím slovem, ale vysvětlila jsem i česky.

Ryba – slovo nadřazené pro druhy ryb
pstruh – kapr – štíká – lín – slova souřadná – druhy ryb
pstruh dubový – slovo podřazené pstruhovi