Slova ocitnuvší a stojivší. Jaká jsou prosím pravidla pro použití těchto slov ve větě?

Jaká jsou prosím pravidla pro použití těchto slov ve větě?
Doplňuji:
Děkuju za odpověď. Pokud tedy budu chtít utvořit přechodník minulý od slovesa stát v množném čísle, napíšu stojivše?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Slova " být, jít, jet, jíst, sníst, vidět, vědět, chtít, stát" se řadila mezi slovesa nepravidelná. Takže se od nich tvořil přechodník přítomný i minulý bez ohledu na jejich nedokonavost či dokonavost.

Např. od být - od kmene přítomného - jda, jdouc, jdouce; od kmene minulého - byv, byvši, byvše atd.

Od slovesa stát pak jpředhodník přítomný - stoje, stojíc, stojíce;, ale i minulý - stojiv, stojivši, stojivše. Takže slovesné přídavné jméno znělo stojívší.

F. Trávníček: Historická mluvnice česká
---

Ve starší literatuře se tyto tvary objevují, ale Internetová příručka ÚJC AV už minulý přechodník neuvádí.
http://prirucka.ujc.cas.cz/…
Doplňuji:
Přídavné jméno stojivší má být s prvním krátkým i.

Od slovesa být je přechodník přítomný: jsa, jsouc, jsouce, nikoliv jda, jdouc, jdouce = tvary od jít. Omlouvám se, přepsala jsem se.

více diskuse

Další odpovědi:

Zlatý

stojivší je nesmysl, pro něj pravidlo tudíž není žádné (adjektivní formy minulých přechodníků lze tvořit jen od dokonasvých sloves).
Ocitnuvší je adjektivní forma minulého přechodníku a pravidel je pro ni pomálu - musí se vázat na podst. jm. (podobně jako každé jiné příd. jm.) a předcházet nějaké další činnosti (např. Všiml jsem si náhle se zde ocitnuvší postavy. - tj. ocitnutí předcházelo mému všimnutí.)
Doplňuji:
*překlep: dokonavých (S navíc)

Bronzový

annas: od být - od kmene přítomného - jda, jdouc, jdouce (překlep? To je snad od "jít". Asi mělo být: jSa, jSouc, jSouce)

Bronzový

Zbytečná diskuze. Všechna slova (archaická, básnická ...) a jejich tvary jsou na Wiktionary!

http://cs.wiktionary.org/…

Je to tam jasně - stojíc(e).

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Ad Matesax, diskuse není zbytečná, navíc zdroj, který jste uvedl, není jazykový, proto není vše tak, jak píši. Stejně tak i ostatní informace o původu slov jsou často zkreslené.

Je to jasné podle vás, ale nikoliv z pohledu jazyka.. Slova básnická a archaická nepatří do češtiny?

Vidím, že jste rozhodl, jako byste byl jazykovědec, pracovník Ustavu jazyka českého. :-))

Zlatý

quentos

ad doplnění: nikoli, od slovesa stát nelze utvořit minulý přechodník vůbec nelze, protože jde o nedokonavé sloveso. Minulý přechodník lze utvořit např. od slovesa postavit se (postaviv, postavivši, postavivše se, přechodníkové adjektivum pak posdtavivší se).

Korialis

Vycházel jsem z nepravidelných sloves na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/… Tam se u přechodníku minulého uvádí stojiv, stojvši, stojivše.

Zlatý

quentos

ok, moje blbost, tak to asi tak bude

Zlatý

quentos

u odpovědi annas už jenom zbývá opravit překlep - stojivší (byla tam čárka nevíc nad prvním I)

Zlatý

annas

Díky. Přiznávám, že u mě je to marné, marné, marné, ale zde záměna i mění smysl. :-))

Zlatý

annas

Ad talka - děkuji. Patří jsa, jsouc, jsouce.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.