Avatar uživatele
Korialis

Slova ocitnuvší a stojivší. Jaká jsou prosím pravidla pro použití těchto slov ve větě?

Jaká jsou prosím pravidla pro použití těchto slov ve větě?
Doplňuji:
Děkuju za odpověď. Pokud tedy budu chtít utvořit přechodník minulý od slovesa stát v množném čísle, napíšu stojivše?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 3515 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Slova " být, jít, jet, jíst, sníst, vidět, vědět, chtít, stát" se řadila mezi slovesa nepravidelná. Takže se od nich tvořil přechodník přítomný i minulý bez ohledu na jejich nedokonavost či dokonavost.

Např. od být – od kmene přítomného – jda, jdouc, jdouce; od kmene minulého – byv, byvši, byvše atd.

Od slovesa stát pak jpředhodník přítomný – stoje, stojíc, stojíce;, ale i minulý – stojiv, stojivši, stojivše. Takže slovesné přídavné jméno znělo stojívší.

F. Trávníček: Historická mluvnice česká

Ve starší literatuře se tyto tvary objevují, ale Internetová příručka ÚJC AV už minulý přechodník neuvádí.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=st%C­3%A1t_1
Doplňuji:
Přídavné jméno stojivší má být s prvním krátkým i.

Od slovesa být je přechodník přítomný: jsa, jsouc, jsouce, nikoliv jda, jdouc, jdouce = tvary od jít. Omlouvám se, přepsala jsem se.

více diskuse

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

stojivší je nesmysl, pro něj pravidlo tudíž není žádné (adjektivní formy minulých přechodníků lze tvořit jen od dokonasvých sloves).
Ocitnuvší je adjektivní forma minulého přechodníku a pravidel je pro ni pomálu – musí se vázat na podst. jm. (podobně jako každé jiné příd. jm.) a předcházet nějaké další činnosti (např. Všiml jsem si náhle se zde ocitnuvší postavy. – tj. ocitnutí předcházelo mému všimnutí.)
Doplňuji:
*překlep: dokonavých (S navíc)

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
talka

annas: od být – od kmene přítomného – jda, jdouc, jdouce (překlep? To je snad od „jít“. Asi mělo být: jSa, jSouc, jSouce)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Zbytečná diskuze. Všechna slova (archaická, básnická …) a jejich tvary jsou na Wiktionary!

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/st%C3%A1t

Je to tam jasně – stojíc(e).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Matesax, diskuse není zbytečná, navíc zdroj, který jste uvedl, není jazykový, proto není vše tak, jak píši. Stejně tak i ostatní informace o původu slov jsou často zkreslené.

Je to jasné podle vás, ale nikoliv z pohledu jazyka.. Slova básnická a archaická nepatří do češtiny?

Vidím, že jste rozhodl, jako byste byl jazykovědec, pracovník Ustavu jazyka českého. 🙂

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

ad doplnění: nikoli, od slovesa stát nelze utvořit minulý přechodník vůbec nelze, protože jde o nedokonavé sloveso. Minulý přechodník lze utvořit např. od slovesa postavit se (postaviv, postavivši, postavivše se, přechodníkové adjektivum pak posdtavivší se).

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Korialis

Vycházel jsem z nepravidelných sloves na Wikipedii: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_slove­sa Tam se u přechodníku minulého uvádí stojiv, stojvši, stojivše.

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

ok, moje blbost, tak to asi tak bude

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

u odpovědi annas už jenom zbývá opravit překlep – stojivší (byla tam čárka nevíc nad prvním I)

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Díky. Přiznávám, že u mě je to marné, marné, marné, ale zde záměna i mění smysl. 🙂

před 3515 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad talka – děkuji. Patří jsa, jsouc, jsouce.

před 3514 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek